John Freely hayatını kaybetti

John Freely hayatını kaybetti

İstanbul ve Osmanlı tarihine dair araştırma kitaplarıyla tanınan yazar John Freely, 90 yaşında hayatını kaybetti. "Evliyâ Çelebi'nin İstanbulu", "Osmanlı Sarayı", "İstanbul'un Bizans anıtları", "Cem Sultan", "Işık Doğu’dan Yükselir", "Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi" gibi kitaplara imza atan ve seyahat kitapları da yazan John Freely, fizik profesörüydü.

Freely 1926 yılında New York'ta doğdu. On yedi yaşında Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve İkinci Dünya Savaşı'nın son aylarında Burma ve Çin'de bir komando birliğiyle savaştı. 1960 yılında New York Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamladı ve doktora sonrası çalışmalarını Oxford Üniversitesi Bilim Tarihi bölümünde gerçekleştirdi. İstanbul'a ilk defa 1960 yılında Robert Kolej'de fizik öğretmenliği yapmak üzere geldi. New York, Boston, Londra, Atina ve Venedik'te yaşadıktan sonra 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne akademisyen olarak döndü. İlk kitabı, William Buckley'in "roman gibi okunan rehber kitap" diye tanımladığı Hilary Sumner Boyd'la birlikte kaleme aldığı “Strolling Through Istanbul: A Guide to The City” (İstanbul’u Gezmek İsteyenler İçin Bir Şehir Rehberi) 1972 yılında yayımlandı. 1960’lı yıllarda Yaşar Kemal, Aliye Berger, Ömer Uluç gibi isimlerle dostluklar kuran Freely, bir keresinde Uluş tarafından “İstanbul’un hafızası” olarak tanımlanmıştır.

Freely aynı zamanda, Orhan Pamuk kitapları, “Kürk Mantolu Madonna” ve “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” gibi kitapları İngilizceye çeviren, İngiliz PEN başkanı Maureen Freely’nin babasıdır.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış