John Coltrane belgeseli nisanda gösterimde

John Coltrane belgeseli nisanda gösterimde

1950’lerde caz müziğinde devrim yapan ABD’li saksofoncu ve besteci John Coltrane’le ilgili belgesel film önümüzdeki Nisan ayında sinemalarda gösterime girecek. İlk gösterimi Telluride Film Festivali’nde yapılan, daha sonra Toronto Uluslararası Film Festivali’nde de gösterilen “Chasing Trane: John Coltrane Belgeseli” adlı film 14 Nisan’da New York kentinde gösterime girdikten sonra Los Angeles, San Francisco, Chicago gibi büyük kentlerde de cazseverlerle buluşacak.

Ünlü belgesel yönetmeni John Scheinfeld tarafından gerçekleştirilen filmde Wynton Marsalis, Sonny Rollins, Cornel West ve ABD eski başkanı Bill Clinton gibi ünlülerle Coltrane üstüne yapılmış söyleşiler de yer alıyor.

Coltrane sağlığında hiçbir televizyon söyleşisine katılmadığı, yalnızca birkaç radyo söyleşisi verdiği için, belgeselde ünlü cazcıyı Denzel Washington seslendiriyor.

Coltrane’in yaşadığı dönemin toplumsal, siyasal ve kültürel ortamının da yansıtıldığı belgesel, tüm Coltrane ailesinin katılımı ve müzisyenin telif haklarını elinde tutan plak şirketlerinin katkılarıyla çekildi.

1926’da Kuzey Carolina’nın Hamlet kasabasında dünya gelen John Coltrane, müzisyen babasının etkisiyle müzikle çok yaşlarda tanıştı. Çok küçük yaşlardan başlayarak Count Basie ve Lester Young gibi ustaların müziklerinden etkilenen Coltrane, daha on üç yaşında saksofon çalmaya başladı ve o sıralardaki idolleri Charlie Parker ve Johnny Hodges’a öykünmeye çalıştı.

Müziğini Philadelphia kentinde geliştiren Coltrane, bir süre sonra Eddie Vinson, Jimmy Heath, Dizzy Gillespie, Earl Bostic, Johnny Hodges gibi devlerle çalıştı. 1955-1960 yılları arasında Miles Davis’le, 1950’lerin sonlarında da Thelonious Monk’la tarihe geçecek kayıtlar gerçekleştiren Coltrane, caz dünyasına “Giant Steps”, “My Favorite Things”, “Impressions”, “Live at Birdland”, “A Love Supreme” gibi başyapıtlar kazandıran olağanüstü kariyerine yelken açtı.

1960-1965 yılları arasında davulcu Elvin Jones, piyanist McCoy Tyner ve basçı Jimmy Gamson’la oluşturduğu büyük övgü toplayan kendi dörtlüsü 1960’ların en önemli caz topluluklarından biri haline geldi.

Coltrane’in yaşamının son iki yılı tonal merkezler çevresinde toplanan ve önceden düzenlenmiş gamlara dayalı, serbest, kolektif bir doğaçlama anlayışıyla, “Ascension” ve “Meditations” gibi önemli yapıtlar verdiği bir dönem oldu.

1967 yılında henüz kırk bir yaşındayken karaciğer kanserine yenik düşen Coltrane’in 1960’larla 1970’lerin caz müziği üstündeki etkisi en az Charlie Parker’ın 1940’larla 1950’lerdeki etkisi kadar güçlü olmuştur. 

Kaynak: Variety

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış