Jeff Koons’tan Paris’teki terör kurbanları için bir anıt

Jeff Koons’tan Paris’teki terör kurbanları için bir anıt

ABD’li sanatçı Jeff Koons, Kasım ayında Paris’te gerçekleşen terör saldırısında yaşamını yitiren 130 kişinin anısına, Paris’te bir heykel yapmayı planladığını açıkladı. Heykel, Özgürlük Anıtı örnek alınarak yapılacak.

11 metre yüksekliğinde olması planlanan bronz ve paslanmaz çelik eser, bir demet çiçeği (Lale Buketi) tutan bir elden oluşacak ve  Musée d’Art Moderne’in dışındaki Palais de Tokyo’ya yerleştirilecek.

Koons, projenin ABD Fransa ve Monako büyükelçisi Jane Hartley tarafından sunulduğunu söyledi. Koons yaptığı açıklamada “Lale Buketi hatıranın, iyimserliğin ve bir sene önce Paris’te  vuku bulan korkunç olayları arkada bırakarak iyileşmenin bir sembolü olarak yaratıldı. Lale Buketi Özgürlük Anıtı’nın meşale tutan eline gönderme yapıyor. ABD’deki ve Fransa’daki insanların arkadaşlığına dair bir jest yapmak istedim.” Koons ayrıca eserin Picasso’nun 1958 tarihli baskı resmi Barış Buketi’nden de ilham aldığını ekledi.

Ancak, yapımı 3 milyon dolar (yaklaşık 10 milyon lira) tutacak olan projenin nasıl karşılanacağı henüz kesinlik kazanmadı. Kimi kaynaklar ABD’li ve Fransalı özel yatırımcıların bağışlarının kullanılacağını söylerken, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ılan Fonds de Paris, bir bağış kampanyası başlattı.

Paris Valisi Anne Hidalgo, proje için şunları söyledi: “Fransa’nın başkenti, tıpkı New York’taki Özgürlük Anıtı gibi Paris’in bir mirası olmaya niyetlenen ikonik çalışma Lale Buketi’ni memnuniyetle karşılayacak.”

Kaynak: The Art Newspaper

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış