İzmir’de opera binası için geri sayım

İzmir’de opera binası için geri sayım

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin “opera sanatına özel” ilk binası için yıl bitmeden ihaleye çıkacak. Opera binası, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanım anlamında Avrupa'daki örnekleri arasında özel bir yer edinecek. Sadece temsil günleri değil, günün her saati aktif kullanılacak şekilde tasarlanan binanın ayrıca tramvay hattı bağlantısı da olacak.

Kentin simge yapılarından birisi haline gelmesi beklenen opera binası Karşıyaka Mavişehir girişine yapılacak ve inşaatının 2017 yılında başlaması öngörülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi gibi bir binanınız yoksa, gönlünüzün istediği bir orkestrayı davet edemiyorsunuz. Hatta Türkiye’ye davet edemiyorsunuz. Sanatçı önce geleceği mekanın özelliklerini soruyor. Opera da bu anlamda İzmir’i dünyada çok özel bir yere getirecek” dedi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi eski Müdürü, Opera Sanatçısı Aytül Büyüksaraç ise “Bir rüya gerçek oluyor. Burası sanat sevmeyenlere bile sanatı sevdirecek bir mekân olacak. İftiharla gösterilebilecek bir bina olacak. Çok mutlu ve gururluyum. En büyük dileğim burada şarkı söyleyebilmek” diye konuştu.

Ulusal Mimari Proje yarışması yöntemi ile 2012 yılında sözleşmesi imzalanarak çizimine başlanan proje kapsamında, 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahnesi, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi ile prova salonları, opera bölümü, bale bölümü bulunuyor. 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olan tesiste 350 seyirci kapasiteli avlu - açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araçlık otopark yer alıyor.

Opera binası, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanım anlamında Avrupa'daki örnekleri arasında öne çıkacak. Fuayesinde kitapçı, opera dükkânı, bistro ve bilet gişesi yer alacak. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşıma durağı, araba ve taksi cepleri düzenlendi. Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı girişi bulunuyor. Opera binasının ayrıca tramvay hattı bağlantısı da olacak. 

Kaynak: Sonsöz

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

1 Yorum

  •  
    abdullah
    24.10.2016

    mimari kim