İtalya deprem sonrası kültürel mirasını kurtarmaya çalışıyor

İtalya deprem sonrası kültürel mirasını kurtarmaya çalışıyor

30 Ekim sabahı, merkezi İtalya’nın Umbria ve Marche bölgeleri arasındaki Norcia, Preci ve Castelsantangelo sul Nera kentlerinin yakınında olan 6.6 büyüklüğünde çok şiddetli bir deprem yaşandı. Bu, 1980’den beri ülkenin karşılaştığı en büyük deprem ve 24 Ağustos’ta yaşanan yaklaşık 300 kişinin yaşamını yitirdiği 6.2 büyüklüğündeki depremin zarar verdiği bölgeleri harap etti.

Kültür Bakanlığı artçı deprem tehlikesiyle yetkililerin zarar görmüş binalara girmesini yasakladığından, itfaiye ekipleri bir kez daha kiliselerin ve dünya mirası yapıların korunması ve güvenli hale getirilmesi çalışmalarının en ön saflarında yer alıyor (1997 yılında, büyük bir depremin ardından Assisi’deki St Francis Bazilikası’nı incelemeye gelen dört kişi artçı deprem nedeniyle yaşamını yitirmişti). Norcia’da uzmanlar neredeyse tamamen yıkılan San Benedetto Bazilikası’nın çatı kulesini ve çarmıhını çıkarmak için dağcılık eğitimi aldı. 14. yüzyıldan kalma bazilika ikiz azizler Benedict ve Scholastica’nın antik Roma’daki doğum yerlerine dikilmişti. Burası her yıl uluslararası Benediktin Tarikatı üyesi ortalama 50 bin keşiş tarafından ziyaret ediliyordu.

Kentin bu işe özel kurulan timini yöneten mühendis Domenico De Vita verdiği bir röportajda “Bu acele ancak müdahaleci olmayan bir girişim ve Kültür Bakanlığı ile birlikte yürütülüyor” dedi. “Bazı mimari parçalar tehlikeli bir pozisyonda duruyor ve ‘piazza’ların (İtalya’da halka açık meydan) üstüne düşerek halka zarar verme riski taşıyorlar.” Ağustos ayındaki depremden sonra ayakta kalmayı başaran Norcia’daki Santa Maria Argentea katedrali de bu depremle birlikte çöktü.

Ağustos’taki depremden en çok zarar gören kent olan Amatrice’in şehir kulesi ve Sant’Agostino kilisesi zaten çökmüştü. Kilisedeki tablo ve heykeller, eylül ayında alınmış ve 1200’den fazla eserle birlikte bir depoya saklanmıştı. Spoleto’daki gotik kilise San Domenico ve barok kilise San Filippo Neri ufak zararlar gördü; Ascoli Piceno’daki çan kulesi kilisesi Porta Cartara ise tamamen çöktü. Depremin etkileri, San Lorenzo kilisesinin nefinin sıvasından parçaların döküldüğü ve Saint Paul bazilikasının dış duvarında çatlakların oluştuğu Roma’da da yaşandı.

Ağustos depremi sonrası bakım çalışmalarıyla ilgilenen Kültür Bakanlığı da büyük bir darbe almış durumda. Umbria kültür müdürü Marcia Mercalli, “Diz çöktük. Deprem öncekilerden de uzun sürdü ve tüm koruma çabalarımızı boşa çıkardı” dedi. Ağustos depremi sonrasında hükümetin girişimlerinin yetersiz olduğuna yönelik eleştiriler hakkında ise şu açıklamayı yaptı: “Bence polemikler adil değil. İki aydır durmuyoruz, itfaiye güçleri ve kurtarma ekipleri müthiş bir iş yapıyor.”

Kaynak: The Art Newspaper

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış