‘İstanbul silueti’nin mimarlarından Balyanlar için anıt mezar

‘İstanbul silueti’nin mimarlarından Balyanlar için anıt mezar

18. ve 19. yüzyılda hassa mimarı olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy Camisi, Beyazıt Kulebi gibi birçok mimari eserde imzasını atan Balyan Ailesi, yıllar sonra bir anıt mezara kavuştu. Üsküdar Surp Haç Ermeni Mezarlığı’ndaki Balyan aile kabristanında inşa edilen anıt mezar, hayırsever Hraç ve Hagop Kırmızıyan kardeşlerin girişimi ve destekleriyle yaptırıldı. 

Bugün açılan anıt mezar

Balyan anıt mezarı, bugün törenle açıldı. Anıt mezar sayesinde, İstanbul’a benzersiz silüetini kazandıran en önemli eserlerin yaratıcısı, Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Garabet Balyan’ın bir istimlak sırasında kaybolan mezar taşı, Krikor Amira Balyan, Sarkis Balyan ve ailenin diğer önde gelen isimleri ile aile kabristanında buluştu. 

Projenin girişimci ve destekçilerinden Hraç Kırmızıyan, kardeşiyle birlikte üstlendikleri, anne ve babaları Şınorik-Vahram Kırmızıyan’ın anısına ithaf ettikleri anıt mezar için “Balyan ailesine karşı gecikmiş bir vazife, bir borçtur” diyor. Kırmızıyan, İstanbul’u simgeleyen yapıların pek çoğunda Balyan Ailesi’nin imzası bulunduğunu hatırlatarak, “Balyanlar’a, yarattıkları görkemli eserlere yaraşır bir anıt mezar inşa ederek, aile anılarını da kalıcı kılmak istediklerini” belirtiyor.

Mezarların eski hali

Balyanlar tarafından yapılan Beşiktaş’taki bir Ermeni kilisesinin sunak kısmından yola çıkılarak hazırlanan anıt mezar projesi, üçer metrelik tek parça mermer sütunlar ve üzerlerine yerleşen kubbe ve kemerden meydana geliyor. Arka bölümde yer alan blok mermerlerde, Balyan Ailesi’nin bellibaşlı eserlerinin isimleri ve Osmanlı Tuğrası bulunuyor. Proje ve uygulaması 2 yılda tamamlanan proje ile, Balyan ailesine ait tüm lahitler temizlenerek onarıldı, görkemli eserleriyle İstanbul’un silüetini taçlandıran bu aile için, eserlerine yaraşır bir anıt mezar oluşturuldu.  

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış