İstanbul Film Festivali yönetimi: Sansür yok, ses sorunu var

İstanbul Film Festivali yönetimi: Sansür yok, ses sorunu var

Dün akşam 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılış töreninde, festivalin onur konuğu Sir Ian McKellen’ın konuşmasının sansürlenmesiyle ilgili festival yönetiminden açıklama geldi. Sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada “36. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin onur konuğu Sir Ian McKellen’ın açılış törenindeki konuşmasının sansürlendiği yönünde yanlış bir algı oluşmuştur. Çevirideki bu aksaklığın konuşma sırasında sahne üzerine ses ulaşmaması nedeniyle yaşandığını, kasıtlı olmadığını belirtmek isteriz” denilmekle yetinildi. 

Dün, Mckellen ödülü kabul ederken yaptığı konuşmada “Açık bir eşcinsel olarak/as an open gay man” ifadesini kullanmış, ancak çevirmen izleyicilere Mckellen’ın bu ifadesini çevirmemişti.

Ian McKellen tam olarak şöyle dedi: “İlk defa Türkiye’ye ve ilk defa İstanbul’a geliyorum. 78 yaşında bir sinema, tiyatro ve radyo oyuncusuyum. Britanyalıyım ama kendimi Avrupalı ve aslında topluma açık bir eşcinsel adam olarak enternasyonalist olarak tanımlıyorum. Sinema bizim gitmediğimiz yerlere gitmemizi sağlar, hepimizi enternasyonalist yapar. Bu fırsattan istifade ederek ülkenizin tarihinin çok önemli olduğunu sizlere tekrardan ifade etmek istiyorum. Geçmişiniz dünyanın geri kalanı için çok önemli. Dolayısıyla Pazar günü başlarınızı lütfen dik tutun!” 

Kültür Servisi olarak, yapılan açıklamayı yeterli bulmadığımızı belirtmek istiyoruz. Festival, gerçekten konuya açıklık getirmek istiyorsa “hangi kelimelerin ses sorunu nedeniyle izleyicilere ulaşmadığını” açıkça söylemeli, onur konuklarının cinsel kimliğinden de onur duyduklarını ifade etmeliydi. 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış