İranlı kadın fotoğrafçılar Ankara’da

İranlı kadın fotoğrafçılar Ankara’da

26 İranlı kadın fotoğrafçının eserleri 26 Kasım’dan itibaren Ankara CerModern’de sergilenecek.

İranlı 26 kadın fotoğrafçının eserlerini, kendisi de fotoğraf sanatçısı olan Amir Hossain Heshmati sergi için derledi. Ankara CerModern’de düzenlenen sergide kadın fotoğrafçılara ait toplamda 165 fotoğraf bulunuyor.

Mahshid Noushirvani

CernModern’de geçtiğimiz dönem Abbas Kiarostami ve Romin Mohtasham gibi çağdaş İran fotoğraf sanatının öncülerinin eserleri sergilenmişti.

Sergi aynı zamanda özgün bir küratöryel anlatımla farklı nesil ve sosyal gruptan 26 kadın sanatçının farklı ifade biçimlerini bir araya getirdi.

Maryam Rahmanian

Hossain Heshmati sergi için, “Nihayetinde, fotoğraf kavramına tek boyutlu bakmak ona haksızlık etmektir. Belki de, çok parçalı bir yapbozu bir araya getirmek ve dünyamızı genişletmek için başkalarının görüşlerini görüp duymamız gerekiyor. Elinizde tuttuğunuz şey bulmacanın küçük parçalarından biridir” diyor.

Nasim Goli

Aynı zamanda serginin küratörlüğünü de yapan Heshmati, bu sergi sayesinde fotoğraf sanatının büyüklüğüyle yüzleştiğini' söylüyor:  “Bu sergiyi derlemeye karar verdiğim an gerçek anlamda fotoğraf sanatının büyüklüğüyle yüzleştim. Konuyu inceledikten ve ustalarla istişarede bulunduktan ve tartıştıktan sonra kendimi fotoğrafın belirli bir fotoğraf alanıyla sınırlamanın haksızlık olacağını düşündüm. Ayrıca, belirli bir temayla bir seçki derlemek, sanatçıyı sınırlayıp ev ödevi gibi yapmaya zorlayacağından fotoğrafın farklı açılarını olabildiğince göstermek istedim."

Nazli Abbaspour

Sergide yer alan kadın fotoğrafçılar arasında Mehrva Arvin, Abnous Alborzi, Ghogha Bayat, Maryam Takhtkeshian, Baran Jafari, Somayeh Jafari, Rana Javadi, Zahra Khorami, Gohar Dashti, Maryam Rahmanian, Helia Rezaee, Kamand Razavi, Kimia Rahgozar, Azita Semnak, Maryam Saeedpour, Nazli Abbaspour, Naghmeh Ghassemlou, Shadi Ghadirian, Katayoun Karami, Hengameh Golestan, Nasim Goli, Yalda Moayeri, Tahmineh Monzavi, Hana Mirjanian, Mahshid Noushirvani, Hamila Vakili bulunuyor.

Maryam Saeedpour

Tahran Shirin Galeri iş birlikteliğiyle gerçekleşen sergi, 26 Ocak tarihine kadar görülebilecek.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış