İpek Yolu dergisi ve Tao Yuanming şiirleri

İpek Yolu dergisi ve Tao Yuanming şiirleri

Kırmızı Kedi Yayınevi ve CRI-Çin Uluslarararası Radyosu’nun işbirliğiyle üç ayda bir yayımlanacak olan Çin kültürü dergisi “Modern İpek Yolu”nun Eylül-Aralık 2017 tarihli ilk sayısı çıktı. Dergi Çin kültürünü ve günümüzdeki Çin gerçeğinin ayrıntılarını, kültür, sanat, yaşam, spor ve siyasete dair yorum ve haberlerle ele almayı amaçlıyor. Yayın kurulunda Enis Batur, Xia Yongmin, Prof. Dr. İsenbike Togan, E. Tümamiral Cem Gürdeniz, Tang Jiankun, Ma Yuyao, Kamil Erdoğdu ve Altay Atlı’nın yer aldığı 160 sayfalık dergide Tunca Arslan, Coşkun Aral, Bedia Ceylan Güzelce, Emre Demir gibi isimlerin yazıları yer alıyor.  Dergideki Tao Yuanming hakkındaki metin şöyle:

Tao Yuanming, diğer adıyla Tao Qian, 4. yüzyıldaki Doğu Jin Hanedanı döneminde yaşayan büyük şair. Çin’de pastoral şiirlerin öncüsü olan Tao Yuanming, sade bir hayat yaşadı, doğaya sevgiyle baktı; gururlu ve dürüst karakteriyle Çinli aydınları kendine hayran bıraktı.

Dedesinin babası Tao Kan'ın, Doğu Jin yönetiminin kuruluşunda büyük emeği geçmişti. Dedesi ve babası da devlet memuruydu. Sekiz yaşındayken babasının ölünce günden güne yoksullaştılar. Atalarını örnek alarak devlet memuru olup siyasette rol oynamak istedi. Ancak Doğu Jin hanedanı, Çin tarihinde çalkantılı bir dönemdi. Soylular arasındaki güç mücadeleleri yüzünden yönetimde sık sık yolsuzluklar yaşandı. Tao Yuanming, 29 yaşında ilk kez devlet memuru olduktan kısa süre sonra meslekteki yolsuzluk ve karanlığa dayanamayıp istifa etti. Geçim sıkıntısı yüzünden bir kaç defa küçük memurluk yaptıysa da görevlerinde hiçbir zaman uzun süre kalmadı.

Gittikçe yoksullaşan Tao Yuanming, ekincilik yapmakla ailesini geçindirememesi nedeniyle 41 yaşında tekrar devlet memurluğuna soyundu ve Pengze ilçesinin kaymakamı oldu. Bu da uzun sürmedi. Devlet memurluğuna sonsuza dek veda eden Tao Yuanming, hayatının geri kalanında tarımla geçindi. Pastoral yaşamı zorluydu. 44 yaşında evinde çıkan büyük yangın, yoksulluğuna tuz biber ekti. Bir şiirindeki “Yaz sıcağını açlık içinde geçiriyorum, kış soğuğunda yorgansız uyuyorum,” dizeleri, yoksul maddi yaşamını ortaya koydu. Ancak ruhsal olarak mutluydu.

Tao Yuanming, köy yaşamı ve pastoral manzaraları, ilk defa önemli estetik olgular olarak ele eldı. Bu yaşam, onun şiirleriyle yüceltildi ve güzelleştirildi, acı gerçekler içindeki bir ruhsal sığınak haline getirildi.

Son yıllarında bazen dilencilik yaparak geçindiği de oldu. Saraydan gelen çağrıyı bir kez daha reddederek siyaset ve memurluktan kaçtı. Bu dönemde yazdığı “Taohuayuan Ji” (Şeftali Bahçesinin Hikâyesi) adlı denemede ütopik bir dünyayı anlattı.

Denemede şu anlatılıyor: Bir balıkçı, yanlışlıkla şeftali bahçesine girer ve orada insan topluluğunun yaşadığını fark eder. Ataları savaştan kaçmak için buraya gelen insanlar, bir daha dışarıya çıkmadan dünyadan kopuk yaşadılar. Dış dünyada olup bitenden haberdar olmayan bu insanlar, saf, dürüst ve çalışkandı. Barışçı bir yaşam sürdüler. “Şeftali Bahçesi Hikâyesi”, çalkantılı dönemde insanların barış ve huzura olan özlemini dile getiren güzel bir hayaldir.

Tao Yuanming’in 100’den fazla şiiri ve 10’dan fazla denemesi var. Tao Yuanming’in sade, taze ve akıcı bir dille yazdığı şiirler, klasik şiirlerin zirveye ulaştığını gösteren bir kilometretaşıdır.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış