Hollywood’un devam filmi takıntısı milyonlara mal oluyor

Hollywood’un devam filmi takıntısı milyonlara mal oluyor

Bu günlerde sinemaya giden herkes, Hollywood’un film serilerini ya da devam filmlerini, adeta orijinal konseptler hiç olmamışçasına sömürdüğünü görmüştür.

“Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı”, “Terminatör 5: Yaradılış”, “Mumya”, “Arabalar 3”, “Kral Arthur: Kılıç Efsanesi”, “Yaratık: Convenant”, “Sahil Güvenlik” ve “Çılgın Hırsız 3”, sırf geçtiğimiz iki ay içinde gösterime giren Hollywood filmleri oldu.

Ancak bu devam filmi çılgınlığının sonucunda bahsi geçenlerin hepsi ABD’de beklenenden daha düşük bir izlenme oranına ulaştı ve yazın ilk aylarında sadece iki gişe filmi bariz bir başarı kazandı: “Wonder Woman” ve “Galaksinin Koruyucuları 2”.

Konu üzerine tartışmalar, “Çılgın Hırsız 3”ün gösterime girdiği hafta sonunda, beklenen 85 milyonluk hasılatın altında kalarak, 72.4 milyon dolarlık bir hasılat elde etmesi ve hem “Çılgın Hırsız 2”nin hem de serinin başlangıç filmi olan “Minions”ın hasılatının altına düşmesiyle arttı. Diğer filmlerin de benzer sonuçlar almasıyla, büyük stüdyolarda alarm çanları çalmaya başladı.

“Karayip Korsanları” serisinin beşinci filmi, gösterime girmesinin üstünden geçen iki ayda 165.5 milyon dolarlık hasılat elde etti ki, beklenen hasılat 241.1 milyon dolardı. Serinin dördüncü filmi “Dünyanın Sonu” 309.4 milyon, “Ölü Adamın Sandığı” ise 423.3 milyon dolarlık hasılat elde etmişti.

“Transformers 5”, ilk iki haftasında 102.2 milyon dolar hasılat elde etti. Serinin dördüncü filmi 245.4, üçüncü filmi 342.4 ve ikinci filmi ise 402 milyon dolara ulaşmıştı.

“Kral Arthur” felaketi de konuşmaya değer. 170 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında yalnızca 150 milyon dolar hasılat elde etti. “Sahil Güvenlik”in gösterime girdiği hafta 40 milyon kazanacağı düşünülüyordu ancak 18.5 milyon dolara ulaşabildi.

Öte yandan, filmler için yapılan eleştiriler dikkate alındığında sonuçlar sürpriz olmuyor. Filmlerin yüzdelik oranla değerlendirildiği popüler sinema eleştirisi sitesi Rotten Tomatoes’da “Mumya” ve “Transformers 5” yüzde 15, “Sahil Güvenlik” yüzde 20, “Kral Arthur” yüzde 18 ve “Karayip Korsanları” yüzde 29 oy aldı.

Şimdi ise stüdyolar taktik değiştirerek, sürpriz bir başarı yakalamış filmlere yöneldi. “Kapan”, “Parçalanmış”, “The Beguiled” ve “Baby Driver” gibi hem ticari hem de eleştirel anlamda başarı yakalayan filmler bunlardan bazıları. Ancak bu taktiğin “devam filminden fayda sağlamak”tan “iyi bir film yapmaya” evrilip evrilmeyeceği önümüzdeki aylarda görülecek.

Kaynak: Independent

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış