Hitler’li boyama kitabı Hollanda’da kriz yarattı

Hitler’li boyama kitabı Hollanda’da kriz yarattı

Hollanda’da bir perakendeci, içerisinde Adolf Hitler’in de resminin olduğu bir boyama kitabını, farkında olmadan sattığı için özür dilemek zorunda kaldı.

“Numarala göre boya” tarzında yapılmış kitapta Hitler, Nazi selamı ve gamalı haçlı kol bandı takarken resmedilmişti.

Kitapları stoklayan Kruidvat isimli Hollandalı eczane zinciri bir açıklama yaparak “olaydan son derece pişman” olduklarını söyledi ve ürünü geri çekti.

Aslen Hindistan’da üretilen “Kleuren op Code” isimli kitabın Belçikalı yayıncısı Trifora’dan bir sözcü, talihsiz bir olay yaşandığını, kitabı hazırlayanların muhtemelen Hitler’in kim olduğunu bilmediğini açıkladı. Kitapta Nelson Mandelai Albert Einstein ve Abraham Lincoln gibi önemli figürlerin yer aldığını söyleyen yayımcı, kitabın çevirisini kontrol ettiklerini ancak resimleri kontrol etmediklerini söyledi.

Kitabın Hollandalı perakendecisi, kitap satışa çıktıktan ve satın alan aileler sosyal medya üzerinden şikayetlerini paylaştıktan sonra olaydan haberdar oldu. Perakendeci, kitabın sadece yarım gün boyunca satışta olduğunu ve problem ortaya çıktıktan hemen sonra raflardan kaldırıldığını açıkladı.

Şirket ayrıca kitabı satın alanların zararlarını telafi edeceğini de açıkladı.

Kaynak: BBC

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış