Hikmet Şimşek 15 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı

Hikmet Şimşek 15 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı

Türkiye’deki pek çok devlet sanat kurumunun kurucusu, Türkiye’ye klasik Batı müziğini sevdiren, TRT’de 15 yıl boyunca hazırlayıp sunduğu “Pazar Konserleri”yle akıllara kazınan müzik adamı, orkestra şefi Hikmet Şimşek 15 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

1924’te Siirt’de doğan Hikmet Şimşek, 12 Ekim 2001’de İstanbul’da hayatını kaybetmişti. 

Hikmet Şimşek klasik Batı müziğinin “halkın ayağına” götürülmesi konusunda çalışmalar yaptı, öte yandan Türkiyeli bestecilerin dünyaya tanıtılması, eserlerinin farklı ülkelerde seslendirilmesi için çaba gösterdi.

Çalışmaları nedeniyle birçok ülke tarafından liyakat nişanına değer görülen Hikmet Şimşek, yurtdışında 29 ülkenin 72 farklı şehrinde konserler verdi, 81 farklı orkestra ile 180’e yakın konser gerçekleştirdi. 

25 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şefliğini yaptı ve Ankara Devlet Konservatuvarı’nda birçok sanatçı yetiştiren Hikmet Şimşek, pek çok festivale de öncülük etmişti. 

TRT Çoksesli Korosu, Devlet Çoksesli Korosu, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, TRT Ankara Radyosu Oda Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası gibi kurumların kurucuları arasında yer alan Hikmet Şimşek, 2001’deki ölümünün ardından vücudunu kadavra olarak bağışlamıştı.

İşte Hikmet Şimşek’in hayatını ve çalışmalarını anlattığı, TRT’deki son konuşması:

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış