Hayvan hakları aktivistleri Documenta’da bir stüdyoya saldırdı

Hayvan hakları aktivistleri Documenta’da bir stüdyoya saldırdı

Hayvan hakları aktivistleri, Documenta 14 kapsamında Atina’da bulunan Malili sanatçı Aboubakar Fofana’nın çalışma alanına eylem düzenledi. Eylemciler, sanatçının Nisan ayında yine Atina’da gerçekleştirdiği, canlı koyunların da bulunduğu performans nedeniyle, Fofana’nın çalışma alanının camlarını kırdı ve mavi boya fırlattı.

Eylemci grup, blog adreslerinde bir açıklama yayımlayarak şöyle dedi: “(Koyunun) hapsedilmesi ile ilgili de, hayvancılık endüstrisindeki büyük katliamlara dair de bir şey söylememeyi tercih ettiniz, üstelik gösterinizde onları nesne olarak kullanarak küçük düşürdünüz.”

Fofana’nın “Ka touba Farafina yé” (Afrika’nın nimeti) başlıklı eseri, her biri başka bir Afrika ülkesinden gelen ve çivit renginin farklı renklerinde boyanmış 54 koyunu içeriyordu. Fofana’nın söylediğine göre eser, yeni çayırlar arayan koyunları yeni yaşamlar ararken hayatlarını riske atan insanları sembolize etmek için kullanarak, “göçün trajedisini” konu ediyordu. Fofana’nın özünü çıkarmak için antik Batı Afrika tekniklerini kullandığı çivit, sanatçının pek çok eserinde kullanıldı. Fofana boyanın yüzde yüz organik ve zehirsiz olduğunu söyledi.

Fofana “Koyunlara kötü davranmıyorum” dedi. “Üzerlerinde kimyasal kullanmıyorum; bu daha çok saç boyamak gibi. Benim kültürümde saç boyamak için çivit ve kına kullanırız.” Fofana saldırıyı “çok şiddetli” olarak tanımladı ve kendisinin tüm yaşamları (bitkiler de dahil) eşit yaratıldığı düşüncesiyle büyütüldüğünü söyleyerek eleştirileri yersiz bulduğunu belirtti.

Fofana “Her yemek yediğimizde ilk düşünmemiz gereken tüm yaşamların bize enerji vermek için hayatlarını sunan nimetler olduğudur” dedi.

Kaynak: The Art Newspaper

 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış