Hasankeyf’teki 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi taşındı

Hasankeyf’teki 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi taşındı

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan, Ilısu Barajı tamamlanınca su altında kalacak olan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi, 150 tekerden oluşan özel bir platform üzerindeki beton bloklar üzerinde tek parça halinde taşındı. Sabah saatlerinde başlanan işlem dört saat sürdü.

DHA'dan aktarılan haberlere göre, Kültür Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce ortak yürütülen çalışmalar kapsamında 150 tekerden oluşan özel bir platform oluşturuldu. Yaklaşık 2 yıldır yapılan nakil çalışmaları için önce türbenin altına bir metre yüksekliğinde beton zemin döküldü. Daha sonra bugün sabah saat saatlerinde hidrolik kirkolarla betonla birlikte ağırlığı 1100 ton ağırlığındaki türbe, taşıma platformuna yüklendi. 

Türbe bulunduğu yerden taşınıp özel yaptırılan yoldan yaklaşık 600 metre hareket ettikten sonra yolun üzerinden geçen elektrik telleri nedeniyle nakil işlemi yaklaşık 20 dakika durdu. Telin kesilmesiyle birlikte taşıma işlemi kaldığı yerden devam etti.

Türbenin nakil işlemini Batman Valisi, Hasankeyf Belediye Başkana Vahap Kusen de izledi. Başkan Kusen, mutluluk ve hüznü bir arada yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Tarihi sular altında kalacak olan bu türbenin taşınması bizi sevindiriyor. Ancak biz bunu dalından koparılmış bir çiçek gibi görüyoruz. Çünkü baraj suları altında diğer tarihi eserler kalacak. Keşke hepsini taşıma imkanı olsaydı. Bir taraftan da sevinçliyiz. Atalarımızdan bize kalan böylesi önemli bir eseri gelecek kuşaklara gösterme imkânı bulacağız. Hem sevinci, hem hüznü bir arada yaşıyoruz.”

Hasankeyfli bazı vatandaşlar ise çok şaşırdıkları taşıma işlemine tepki gösterdi: “Keşke ilçemiz sular altında kalmasaydı. Çiçek dalında güzeldir. Bu tarihi eseri, tarihi şehirden koparıp yeni yerine götürülmesini doğru bulmuyoruz. Keşke baraj yapılmasaydı.”.

Türbenin yeni yerine monte edilmesi çalışmalarının ise yaklaşık 5 gün sürmesi bekleniyor. Türbenin sökülmesi ve platforma yüklenmesi çalışmalarında yerli yabancı olmak üzere 150 kişi görev alıyor.

Zeynel Bey Türbesi hakkında:

Zeynel Bey Türbesi, 1462-1482 yılları arasında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Otlukbeli Savaşı'nda şehit olan oğlu Zeynel Bey adına yapılmıştır. Türbenin mimari önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi mimari özelliklerini Anadolu’ya taşımış olmasından kaynaklanmaktadır. Dışarıdan silindir görünümüne sahip olan türbe içerde sekizgen planlıdır. Türbe, gözalıcı renklere sahip gövde süslemesi ile dikkat çekmektedir.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış