Hasankeyf’te yıkım başladı

Hasankeyf’te yıkım başladı

Hasankeyf’te bulunan kimi tarihi eserlerin taşınmasının ardından, bölgede dinamitle yıkım başladı. 

ETHA’nın haberine göre, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, yaptığı açıklamayla bölgede keyfi şekilde yıkım yapıldığını, 2016’da yapılan sözleşme kapsamındaki “tehlike arz eden” kayalar dışındaki doğal dokunun da yıkıma uğradığını savundu. 

2016’da Devlet Su İşleri ile yüklenici firma arasında yapılan “Hasankeyf Antik Kentinin Jeolojik-Jeotermik Bakımdan Araştırılması ve Güçlendirilmesi Yapım İşi” sözleşmesiyle tehlike arz eden 24 kaya yapının düşürülmesi ve beton duvarlar yapılmasına karar verilmişti. 

Açıklamada, “Vadi eko-sisteminin üzerine kurulmuş kale mağaraları, kuyu ve gizli geçitleri olan bir yerdir. Vadinin etrafı çevrilemez. Kale altı ve üstü kireçten oluşan bir yapıdır. Etrafı beton ile çevrilse bile su sızacaktır” denildi.

12 bin yıllık Hasankeyf’in doğal tarihine zarar verildiğini vurgulayan girişimin açıklamasında ayrıca “Doğal tarihi betonla izole edip yapılacak antik liman turizmi canlandırmayacak. Bu projeyle binlerce yıllık tarih, yaşanmışlıklar kaybolacak. Bu proje bilimsel olmadığı gibi Kültür Varlıklarını Koruma Kanununa da uygun değildir” ifadeleri yer aldı. 

 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış