Harun Kolçak hayatını kaybetti

Harun Kolçak hayatını kaybetti

Harun Kolçak akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Uzun süredir kanser hastalığıyla mücadele eden 62 yaşındaki Kolçak’ın, doktoru Oktar Asoğlu, ünlü sanatçının prostat kanserine bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Kolçak’ın cenazesi Cuma günü öğle vakti Şişli’de bulunan Teşvikiye Camisi’nden uğurlanarak Gemlik’te toprağa verilecek.

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955'te İstanbul'da doğdu. Şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristti. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak'ın oğluydu.

Saint Benoit lisesinde eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına bas gitar çalarak başlamıştı. İlk çalışmalarını Erkin Koray’la yaptı. 1977'de Erkin Koray'ın çıkardığı “Tutkusu” albümünde bas gitar çaldı.

1978-1990 Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yöneldi, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi sanatçılarla çalıştı. Sonrasında 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler yaptı.

1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Beni Affet” albümü üne kavuştu. Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, 2012’de “Yeniden Doğuyorum” adlı solo albümünü yayınladı. Ekim 2013 itibarıyla Harun Kolçak&Rock Off  adlı bir grup kurdu. 2014 yılında kanser hastalığına yakalandı.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış