Haftanın sergisi: ‘Bize Ait Bir Oda’ ARK Kültür’de

Haftanın sergisi: ‘Bize Ait Bir Oda’ ARK Kültür’de

9 Mayıs’ta ARK Kültür’de başlayacak olan karma sergi “Bize Ait Bir Oda”, annelik ve kadınlık konularına odaklanacak. 23 sanatçının katıldığı sergide resim, desen, video, fotoğraf, heykel, yerleştirme, illüstrasyon ve performans gibi farklı disiplinlerden çalışmalar yer alacak. 

“Bize Ait Bir Oda” sergisi, Arzu Yayıntaş ve Güneş Terkol’un 2015’ten beri annelik ve doğurganlık üzerine yaptığı atölyelerin bir devamı niteliğinde olacak. Sergi metninde serginin gelişim süreci ve kavramsal çerçevesi şu sözlerle anlatılıyor

“İktidar sahiplerinin ve medyanın anneliği tek tipleştiren, çocuk bakımını basite indirgeyen, anne olmanın bir tercih meselesi olduğunu görmezden gelen yaklaşımlarına ve anneliği kadının üzerinde bir baskı mekanizması olarak kullanılmasına bir tepki olarak başlayan atölyeler, bu sergide kavramsal olarak daha da genişleyerek dişil döngüleri de kapsamına aldı.

Sergi küratörü Arzu Yayıntaş, konsept geliştirme ve sergi tasarımında Güneş Terkol ve Sevil Tunaboylu ile birlikte çalıştı. Üçlü, doğurganlık ve dişil döngüler üzerine (Kadının kendi doğumu, regl, doğum yapmak, düşük, kürtaj, biyolojik saat, menopoz) 7 başlıkta hazırladıkları soruları paylaşarak bu konularda çalışmak isteyen sanatçılara açık çağrı yaptı. Bu çağrıya cevap olarak bazı sanatçılar sergi için yeni bir iş yapmayı önerirken, bazıları ise daha önce ürettikleri ama daha önce sergileme şansı bulamadıkları eserlerini arşivlerinden çıkardılar. Sorular yoluyla yapılan sergi çağrısıyla bu konularda çalışmak isteyen sanatçıların işbirliğine ve katılıma açık bir yaklaşım benimsenerek, klasik otoriter sergi küratörlüğü anlayışından farklı, daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir tutum ile sergi mekanı ortak bir alan olarak kurgulandı.

Sergi, iktidarın tek tipleştiren söyleminin aksine annelik ve kadınlık deneyimlerinin çok çeşitli olduğunu ve her kadının doğurganlık ve dişil döngüler üzerine paylaşacak çok şeyi olduğuna işaret etmeyi, bu deneyimleri çoğaltarak görünür kılmayı ve kadın dayanışmasını güçlendirmeyi hedefliyor.”

“Anneliğe, Kadınlığa ve Dişil Döngülere Dair Bir Sergi: Bize Ait Bir Oda” katılımcıları alfabetik olarak şöyle: 

Ada Tuncer, Arzu Arbak , Arzu Yayıntaş, Ecem Yerman, Ece Eldek, Elif Varol Ergen, Fatoş Irwen, Gizem Aksu, Gökçe Deniz Balkan, Güneş Terkol, Işıl Eğrikavuk, Merve Çanakçı, Nancy Atakan, Neriman Polat, Nurcan Gündoğan, Oda Projesi, Özgül Arslan, Seçil Yersel, Sena Başöz, Sevil Tunaboylu, Sezgi Abalı, Yasemin Nur.

Sergi 9 Haziran’a kadar Pazartesi ve Salı hariç her gün görülebilir.

Ark Kültür: Kılıçali Paşa Mahallesi, Batarya Sk. No:2, 34430 Beyoğlu/İstanbul

* Sezgi Abalı’nın çalışması.

 

Sergi bültenlerinizi kultur@kulturservisi.com adresine gönderebilirsiniz.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış