Göbeklitepe’deki inşaata isyan: Yüzeyde bir şey görmeyince altında da yok sanıyorlar!

Göbeklitepe’deki inşaata isyan: Yüzeyde bir şey görmeyince altında da yok sanıyorlar!

Göbeklitepe’nin merhum kazı başkanı, uzun yıllar alanda çalışma yapan Klaus Schmidt’in eşi ve çalışma arkadaşı arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe’de sürdürülen inşaat çalışmalarına isyan etti. Bu sabah alanı gezen Schmidt, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “İş makinelerinin eze eze bitiremediği alanda yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var” dedi.

Kültür Servisi’nin yazarlarından olan Schmidt, çalışmaların denetimsiz yürütüldüğünü vurgulayarak açıklamasında “Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, bakanlık temsilcisi, müze görevlisi yok alanda” ifadelerine yer verdi. 

Fotoğraf ve görseller de paylaşan Çiğdem Köksal Schmidt’in açıklaması şöyle: 

Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe. Taze beton dökülen alanın yanıbaşında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinelerinin eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 

2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergâh saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergâh tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken. Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, bakanlık temsilcisi, müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak bakanlık temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış