Gırgır, Musa peygamber karikatürü nedeniyle kapatıldı, çalışanlar işten çıkarıldı

Gırgır, Musa peygamber karikatürü nedeniyle kapatıldı, çalışanlar işten çıkarıldı

Son sayısında yayımladığı, Musa peygamber konulu karikatür nedeniyle Gırgır dergisi kapatıldı. Yayıncı şirketin avukatı, karikatürün dergiye “son anda” eklendiğini söyleyerek “Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız” açıklaması yaptı. Ayrıca Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derginin yöneticileri hakkında “Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, söz konusu karikatürü hedef göstererek “Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum” demişti.

Derginin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilmeyen bu ‘berbat’ karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz" dendi, ardından da derginin kapatıldığı duyuruldu. Dergi, Sözcü gazetesiyle birlikte yayımlanıyordu.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklamada “Gırgır dergisinin son sayısında yayımlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir” denildi. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayımlandığını iddia edilirken, açıklama şöyle devam etti:

“Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

Yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Gırgır Mizah Dergisi yöneticileri hakkında Musa peygambere hakaret niteliğindeki karikatür ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada “Hz. Musa'ya ve başta Musevilik ve İslam olmak üzere tüm semavi dinlerce kutsal olan değerlere hakaret içerdiğine ilişkin hususların soruşturulabilmesi amacıyla şüpheliler hakkında 'Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak' suçuna aykırılıktan dolayı soruşturma açılmıştır” denildi.

25 kişi işsiz kaldı

10 yıldır derginin arka kapağını çizen Deniz Kestane, derginin kapatılmasına tepki gösterdi. Deniz Kestane, yaptığı açıklamada “Malum karikatürü ve çizerini kınıyorum” dedi, ayrıca “Malum karikatür yüzünden 25 kişiyi ekmeğinden eden yönetimi ayrıca kınıyorum” ifadelerini kullandı. Açıklaması şöyle:

“Eveeet. Malum karikatür ve durum ile ilgili bir şeyler söylemek isterim. Mizahın ayrıştıran ve inciten değil, birleştiren ve mutluluk veren bir argüman olmasından yanayım. Malum karikatürü ve çizerini kınıyorum. Malum karikatür yüzünden 25 kişiyi ekmeğinden eden yönetimi ayrıca kınıyorum.10 yıldır arka kapağını çizdiğim Gırgır, bugün itibarı ile yayın hayatına son verdi.Ne yöneticisi, ne editörü, ne de o karikatürün çizeri olduğum halde popüler çizeri olduğum için beni tehdit edenlere akıl fikir diliyorum. 10 yıllık yolculuğumda beni okuyan, kıymet veren tüm okuyucularıma sevgiler. Sizinle birlikte olmak çok güzeldi. Ben başka mecralarda kırmadan, incitmeden, üzmeden çizmeye devam edicem. Başka mecralarda yeniden karşılaşmak dileğiyle.”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış