Giacometti’ye ait desenler bulundu

Giacometti’ye ait desenler bulundu

Londra’daki bir antikacı dükkânında, tozlu antikalar, tablolar ve kâğıt yığınları arasında, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Alberto Giacometti’ye ait iki desen bulundu. Desenlerin sanatçıya ait olduğu Paris’teki Giacometti Vakfı tarafından doğrulandı. 

Desenler, Londra’nın batısındaki, eski bir antikacı olan Eila Grahame’in dükkânında bulundu. Grahame’in 2010 yılındaki ölümünün ardından, Cambridge müzayede evi Cheffins’a dükkândakilerin tasnifi ve satışı için yetki verilmişti. 

Cheffins direktörü Martin Millard, öncesinde bu desenlerden söz edildiğini bildiklerini, ancak satıldığını ya da kaybolduğunu düşündüklerini söyledi. 

Martin Millard, “O zaman sözü edilenin ne olduğunu bilmiyorduk. İki kâğıt parçası mı, yoksa iki büyük tuval mi? Ne aradığımızı bilmiyorduk ama sonunda resimler, çizimler çığını içinde onları gömülü halde bulduk” dedi. 

Desenlerin üzerinde 1947 tarihi ve Giacometti’nin imzası bulunuyor. Martin Millard, bu desenlerin sanatçıya ait olduklarını düşündüklerini, ancak Paris’a göndererek Giacometti Vakfı’ndan da onay aldıklarını belirtti. 

Millard, sürecin heyecan verisi bir yolculuk olduğunu söylerken, “Bu desenler daha önce kimse tarafından görülmedi, sergilenmedi” diye ekledi. 

Grahame'in dükkânındaki antikalar ve koleksiyonların ana satışı geçen yıl yapılmıştı ancak desenler (40 ila 60 bin sterlin değerle) 12 Ekim’de satışa sunulacak ve tüm gelir “Sanat Fonu”na aktarılacak. 

Kaynak: Guardian

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış