Germinal, Somalı kızlara umut olmaya devam ediyor

Germinal, Somalı kızlara umut olmaya devam ediyor

Üç yıl önce, 13 Mayıs 2014 tarihinde, ülkemizde yaşanan en büyük, en acılı maden faciasına tanık olduk. Soma’da, sermayenin daha fazla kâr peşinde, iş güvenliğini “ekstra maliyet” olarak görerek işlettiği bir madende, Türkiye tarihinin en büyük iş cinayetlerinden biri yaşandı ve resmi rakamlara göre 301 canımızı yitirdik. Bu acının yaşandığı dönemde, Yordam Kitap, Emile Zola'nın maden ocaklarını, maden işçilerinin yoksulluğunu, acımasız çalışma koşullarını ve hak mücadelelerini anlattığı başyapıtı “Germinal”i yayına hazırlıyordu. 

Yayınevi o dönemi ve sonrasında aldıkları kararı şöyle açıklıyor:

Geleceğe dönük bir katkı için

O günlerde sizler gibi bizim, tüm Yordam emekçilerinin aklından da aynı soru geçiyordu: Soma için ne yapabiliriz? İlk yaptığımız, kömür karasına bulaşmış elleri, ‘Germinal’in sayfalarıyla buluşturmak oldu. Kitaptan 100 kopyayı Dev-Maden-Sen aracılığıyla Soma madencilerine armağan ettik.

Yaşanan facia ve hissettiğimiz acı öyle büyüktü ki, kitap armağanı bize yetersiz göründü ve daha cesur bir adım arayışına girdik; daha uzun soluklu bir adım. Geleceğe dönük bir katkı sağlama umudu taşıyorduk.

Yordam Kitap’ın bir yayınevi olarak, bir miktar parayı, bir seferlik bağışlaması düşüncesi, gerçek bir fayda sağlayamayacak olmanın yanında, ‘okursuz’ olduğu için, bir seçenek olamazdı. Yordam Kitap’ı okurlarından bağımsız düşünemiyorduk ve okurlarımızın da parçası olacağı bir dayanışmayı planlamaya başladık. ‘Germinal’ tarihsel önemiyle karşımızda duruyordu ve biz onu tam da hikâyesini anlattığı insanlar için, o hikâyeyi büyütmek için paylaşmaya; kitabın satışından elde edilecek tüm geliri, babalarını faciada kaybetmiş madenci çocuklarına öğrenim bursu olarak vermeye karar verdik.”

Sonrasında kampanyaya destek büyüdü.Germinal’in Geliri Soma’ya!” kampanyası hakkında, yayınevi -geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de- bir bilgilendirme yayımlayarak kampanyanın seyri hakkında bilgi verdi. Yayınevince aktarılan rapor şu şekilde:

Burs verilen çocuklar nasıl belirlendi?

Burs verilecek çocuklar, DİSK Dev Maden-Sen ile işbirliği içinde Soma'yı ziyaret ederek belirledik. Bu ülkede kız çocuklarının okumalarının ne denli zor olduğunu bildiğimiz içini burs verilecek öğrencilerin tamamının kız çocukları olmasını tercih ettik. Toplam 4 öğrenciye burs veriyoruz. Bu öğrencilerden biri şu an 7. sınıfta ve İstanbul Darüşşafaka’da, diğerleri ise henüz 4. sınıf öğrencisi ve Soma ile Kınık'ta okuyor. 

Burs nasıl ulaştırılıyor?

Öğrencilerimize, kendileri için açılan banka hesapları üzerinden her ay belli bir miktar (200 TL) burs yatırılıyor. İlk ödeme 5 Ağustos 2014 tarihinde yapıldı ve ödemeler kesintisiz her ay devam etti. Hâlâ devam eden burs ödemeleri için yayınevimiz önümüzdeki dönemde de bu katkıyı sürdürebilmeyi, ilkokul çağındaki bu çocuklarımız liseyi bitirene kadar onlara burs desteği sağlayabilmeyi öngörüyor.

Kampanyanın gidişatı ve katkıcıları

Başlattığımız kampanya, basında ilgiyle karşılandı. Soma'ya gönderilen bu bursta, yayınevimiz kadar, bizimle birlikte bu iş için çaba harcayan iş ortaklarımız, dostlarımız ve okurlarımızın da hiç kuşkusuz çok büyük bir payı oldu. Kitabın ilk basımını gerçekleştirirken, Yazın Matbaası ve kâğıdını temin eden Özkur Kağıtçılık, hizmet ve ürünlerini bedelsiz sundular. Basımın ardından, yurtiçi ve yurtdışından pek çok dostumuz, yaptıkları toplu alımlarla duyarlılık gösterdiler. ABD'den Emrah Altındiş ve arkadaşları, 58 adet; ABD'den Atilla Özgür ve Hande Asımgil, Türkiye'de bir okula gönderilmek üzere 185 adet; Hollanda-Amsterdam'dan Seda Yılmaz, 42 adet Germinal satın aldılar. Binlerce kilometre öteden, bu faciada ülkelerinin yanında duran bu insanlara çok teşekkür ediyoruz... Yanı sıra, yurtiçinden yapılan toplu alımlar oldu: Elif Göktaş, 60 adet; Nurdan Çelik, 90 adet; Bertan Göçer, 65 adet ve İlve Uluğ Yücesoy, 13 adet Germinal satın aldılar. Bu isimlere de çok teşekkür ediyoruz.

Bunun dışında, pek çok emek örgütü ve sendika kampanyamıza destek verdi. TÜRK-İŞ'e bağlı sendikalar olan PETROL-İŞ, 200 adet; TÜMTİS, 150 adet; TEKGIDA-İŞ, 100 adet; TEZKOOP-İŞ, 100 adet; DERİTEKS, 30 adet Germinal satın alarak, emekçilerin yaralarını yine emekçilerin sarabileceğini göstermiş oldular. Yine bir başka anlamlı çıkış, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZULAŞ'tan geldi. Kurum, 2014 yılı sonunda çalışanlarına Germinal armağan etme kararı aldı ve alım için bir ihale açtı. Yordam Kitap (kitapların indirim oranının %60'a indirilmesiyle) ihaleyi kazandı ve böylece İZULAŞ tarafından 1042 adet kitap işçilere ulaştırılmış oldu. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkürler...

SYKP, 250 adet alarak kampanyaya destekte bulundu.

Ocak 2016’nın sonunda, Germinal ile ilgili kampanyamızın durumunun güncel halini gösteren bir rapor yayınlamaya karar verdik. Bu raporun yazıldığı dakikalarda, MMO İstanbul Şubesi personeline ve yönetim kuruluna verilmek üzere 240 adet kitap satın aldı. Bu desteğin mutluluğunu yaşarken Redaksiyon dergisinden 200 adet Germinal talebi geldi. Bu dayanışma örnekleri için ayrı ayrı herkese teşekkür ediyoruz.

3 yılda 9 bin adet satıldı

Sonuç olarak, yayınevimizin yaptığı yaklaşık hesaba göre, 4 öğrencinin 4 yıllık bursunun tamamlanması için Germinal'den ilk başta 6000 adet satılması gerekiyordu. Bu hedefimize ulaştık ve yolumuza devam ederek bugüne kadar yaklaşık 9000 satış gerçekleştirdik. Böylece artık 4 çocuğumuza toplamda 4 yıl burs sağlayabilme hedefimizi de ileri taşıyarak, ilkokul çağındaki çocuklarımız liseyi bitirene kadar bu desteği sürdürme hedefini önümüze koyabiliyoruz.

Yordam Kitap olarak, kampanyaya destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor ve diyoruz ki: Kampanyayı yaşatalım, katkı sunabilecek kurumlara ulaşalım, çevremizdeki insanlara duyuralım. Yaşamda yaptığımız gibi; dayanışmayı sürdürelim, umudu büyütelim!

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış