Gaudí eserlerindeki gizli imza: Josep Maria Jujol

Gaudí eserlerindeki gizli imza: Josep Maria Jujol

Barcelona’yı ziyaret eden herkes, öyle ya da böyle kendini Antoni Gaudí’nin bir peri masalına benzeyen Park Güell’inde, renkli mozaiklerle kaplı banklarda oturup şehrin manzarasını izlerken bulur. Çoğu kişi Park Güell’in banklarının da Antoni Gaudí’nin eseri olduğunu düşünür ancak aslında bu banklar başka bir sanatçı ve mimarın, Josep Maria Jujol’un çalışmasıdır.

Mimarın yine Josep Maria isimli oğlu, “Turistler Park Güell’i ziyaret ettiklerinde, neye bakarlar? Jujol’un işlerine bakarlar,” diyor: “Demek istediğim, Gaudí’nin işi ile ilgili en coşku duydukları şey, Jujol’un katkısıyla oluşmuştur.”

Jujol’un Gaudí’nin işlerine ve yapıtlarına katkısı, ne yaşarken ne de sonrasında çok dikkat çekmedi. Şimdi, yazar ve sinemacı Luis Campo Vidal imzalı “Jujol-Gaudí: Two Geniuses of Architecture” (Jujol-Gaudi: Mimarinin İki Dehası) adlı yeni bir belgesel, Jujol’e hak ettiği itibarı kazandırmayı amaçlıyor. 

Campo Vidal, “Jujol, Gaudí’nin çalışmalarındaki en hayranlık uyandıran bazı unsurları tasarladı ve inşa etti,” diyor: “Hep onun gölgesinde yaşadı ancak kendisi de ancak şimdi keşfedebildiğimiz bir mimari dehaydı.”

Jujol, Gaudí’den 27 yaş gençti ve ikili Barcelona’daki Ateneu kültür merkezi üzerine çalışırken tanıştılar. Gaudí Jujol’u zengin bir müşteri tarafından sipariş edilen bir apartman için beraber çalışmaya davet etti ve daha önce görülmemiş muazzamlıkta bir ön cephe yaratmayı planladığını açıkladı. 

Sonuç, Gaudí’nin en sevilen ve ziyaret edilen eserlerinden biri olan, the Passeig de Gràcia’daki Casa Batlló binasının çok renkli, sürüngen dokulu parlak ön cephesi oldu. Bu ön cephe neredeyse tamamen Jujol’un eseriydi. 

Japon mimar ve Katalan mimarisi üzerine kitap yazan Yuji Morieda, “Jujol Gaudi’nin işlerine renk ve yaşam getirdi,” diyor. Park Güell ve Casa Batlló haricinde, Gaudí’nin Casa Milà’sındaki dövme çelikten yapılmış balkonlar, Colonia Güell’deki adak taşı ve Torre Bellesguard’ın sancağı Jujol’un eserleri arasında. 

Bununla birlikte, Barcelona’nın güneyindeki küçük bir kasaba olan Sant Joan Despi’deki Torre de La Creu, Can Negre ve  Can Camprubí konakları, Jujol’un kendi adını taşıyan en güzel eserler arasında yer alıyor. 

Jujol aynı zamanda kendisinin ve Gaudí’nin memleketi olan Tarragona’nın taşrasında yer alan Els Pallaresos’daki muazzam Casa Bofarull’u ve yine Tarragona’daki modernist başyapıt Teatro Metropol’ü de tasarladı. 

Oyuncu John Malkovich, Barcelona’daki Casa Planells’i gördüğünden beri Jujol’un büyük bir hayranı. “Evin önündeki bir noktada, nedenini bilmeksizin takılıp kaldım. Yoldan geçen biri iyi olup olmadığımı sordu. ‘Sanırım’ dedim.”

Malkovich filmde canlandıracağı Jujol ile ilgili şunları söylüyor: “Her zaman en basit malzemelerle yepyeni şeyler yarattı. Bu zenginler için, zenginlerin parasıyla ya da onlar için yapılmış bir iş değil ve tam da bu yüzden çok daha çarpıcı.”

Kaynak: The Guardian

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış