Frank Sinatra’dan George Michael’a mektup: Şöhretin trajedisi…

Frank Sinatra’dan George Michael’a mektup: Şöhretin trajedisi…

2016’nın Noel Günü 53 yaşında hayatını kaybeden İngiliz pop şarkıcısı George Michael, 1990 yılında kendisiyle yapılan bir söyleşide, ün ve şöhretin baskılarından yakınmış, bunun kendisini ürküttüğünü söylemişti. Bunun üzerine, popüler müziğin büyük ustası Frank Sinatra’dan bir nasihat gelmişti Michael’a: “Hadi, George, kendine gel. Rahat ol, bırak kendini. Kıpırdan, be adam.”

1980’ler ve 1990’larda “Last Chritmas”, “Make Me Up Before You Go-Go” gibi single’larıyla ve “Faith” ve “Listen Without Prejudice” gibi albümleriyle büyük üne erişen, 100 milyondan fazla plak satan George Michael, ikinci solo albümü “Listen Without Prejudice”i çıkardığında Los Angeles Times gazetesinin Calendar dergisine verdiği söyleşide, şöhretin kendisini “berbat” ettiğini, bir daha kendisini böyle hissetmek istemediğini söylemişti.

Söyleşiyi okuyan Sinatra ise buna karşı çıkmış, Michael’a bir açık mektup yazmış, mektup bir hafta sonra aynı dergide yayımlanmıştı.

Michael’ın ölümünün ardından ABD basınında yeniden gündeme gelen mektupta, Sinatra, Michael’ın şöhretin getirdiği yüklerden duyduğu kaygıları gidermeye çalışıyor ve genç yıldıza bazı öğütler veriyordu.

“Yetenek heba olmamalı,” diyordu Sinatra. “Yetenekli olanlar —ki sen besbelli yeteneklisin— ona sımsıkı sarılmalı, onu kucaklamalı, beslemeli ve paylaşmalı, yoksa geldiği hızla gider şöhret.”

Sinatra şöyle devam ediyordu: “Şöhretin trajedisini, temizlikçi kadından başka kimsenin olmadığı, bomboş bir salona şarkı söylerken yaşarsın. Oysa sen böyle bir durumun yakınında bile değilsin; Yıldızlık denilen koca merdivenin en üst basamağındasın… Güven bana, ben de oradaydım…” 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış