Erdoğan’ın katılımıyla ‘Ehl-i Hiref’ temalı Yeditepe Bienali

Erdoğan’ın katılımıyla ‘Ehl-i Hiref’ temalı Yeditepe Bienali

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı işbirliğiyle ilk kez “Yeditepe Bienali” düzenlenecek. Bienalin sloganı “Senin bir sanatın var”. 31 Mart’ta (yarın) Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ayasofya’da açılışı yapılacak bienale aktarıldığına göre 600’ün üzerinde sanatçı, 3 bine yakın eserle katılıyor. Projeye Tarihi Yarımada’da bulunan 30’a yakın tarihi mekân ev sahipliği yapacak. Yeditepe Bienali 15 Mayıs’a kadar sürecek.

Ana teması “Ehl-i Hiref”

Yeni Şafak’ın haberine göre, Yeditepe Bienali’nin ana teması “Ehl-i Hiref”. Bienal kapsamında “Ehl-i Hiref” temasının içinde “Çiçeğin Her Hali”, “Kuş Misali”, “İstanbul’a Dair”, “Kusursuz Tekrar” ve “Mekandan Taşanlar” olmak üzere beş farklı alt tema yer alıyor. Yeditepe Bienali’nin içeriğiyle ve sunum tekniğiyle dünyada örneğine az rastlanan bir bienal olduğunu kaydeden Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Neredeyse tek dilli, tek kültürlü bir dünyaya dönüştük. Aslında Yeditepe Bienali’ni kıymetli kılan da dünyadaki global kültür baskısının dışında kendisini ifade edebilen ama global kültürden de uzak kalmadan ona renk katan bir bienal olması” dedi.

Bienal küratörü Serhat Kula ise şöyle konuştu: “Fatih’te Bizantik yapılar, Osmanlı dönemi mekanları ve bir de Cumhuriyet dönemi var. Mekanların yaş ortalaması 350 civarındaydı. Mekânlar ile yerleştirilecek sanat eserleri arasında tezatlıklar oluşturduk. Bizantik yapılarda Osmanlı kültürünü yansıtan çalışmalar. Osmanlı mekânlarında daha çağdaş yorumların sergilenmesiyle mekânla eserler arasında ilişki kurduk.”

‘Venedik’in muhatabı olacağız’

Bienalin etrafı surlarla çevrili Fatih sınırları içinde kalmayacağını kaydeden Demir, “Dünyaya ait bütün eserlerin sergileneceği açık hava bienali olabilir Fatih. Bundan sonra uluslararası bienallerde Türkiye’ye ait kadim kültürü temsil etmesi açısından Yeditepe Bienali’nin muhatap alınacak bir değere, birikime sahip olduğunu da düşünebiliriz. Örneğin Venedik Bienali’nde bir Türk pavilionu söz konusu olursa eminim 2018 ve 2020’den sonra muhatabı Yeditepe olacaktır. Bu iddia bizim şahsımızdan kaynaklanan bir iddia değil” dedi.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış