En ‘ciddi’ Oscar töreninin galibi ‘The Shape of Water’

En ‘ciddi’ Oscar töreninin galibi ‘The Shape of Water’

ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödülleri 90. kez sahiplerine sunuldu. Ünlü kırmızı halı seremonisiyle başlayan tören, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da yapıldı. Töreni bu yıl da Jimmy Kimmel sundu. 

Törenden önceki geleneksel kırmızı halı geçişinde Altın Köre ya da BAFTA’daki gibi “siyah elbise” protestosu yaşanmadı ama bu durum kırmızı halının politik olmasını engellemedi. Birçok oyuncu yakasına “Time’s Up” hareketinin rozetlerini takmıştı. Hollywood’un yönetmen, yazar ve oyuncuları, sinema sektörü başta olmak üzere kadınlara karşı cinsel tacizle mücadele etmek ve her alanda eşit işe eşit ücret çağrısıyla Time’s Up hareketini başlatmıştı.

Törenin geneline Hollywood’u sallayan kadın hareketi, farklı etnik kimlikteki sektör aktörlerinin yoğun temsili ve geçen yıllara damga vuran “Oscar fazla beyaz” eleştirilerine karşılık verilen yanıtlar hâkimdi. Kazananların değil ancak sunucuların konuşmalarına bu başlıklar yansırken, en iyi kadın oyuncu Oscar’ını “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmindeki rolüyle kazanan Frances McDormand'ın konuşması gecenin unutulmaz anlarını yarattı. McDormand konuşmasına "Çok heyecanlanıyorum, düşersem beni kaldırın çünkü söyleyeceklerin var" diyerek başladı. Ardından ödülünü yere bırakıp her kategorideki kadın adayları ayağa kalkmaya davet etti. Ardından"Hepimizin hikâyeleri var. Finansmana ihtiyacı var. Bizimle partide sohbet etmeyin ofislerinize çağırın ya da bizim ofislerimize gelin. Son olarak size söylemek istediğim iki kelime var: Kapsayıcılık önemlidir" dedi. 

Aynı zamanda tören sırasında farklı hareketlere mensup aktivistlere “ayağa kalktıkları” için Akademi tarafından teşekkür edildi.

‘Oscar saygın bir adam çünkü penisi yok’ 

Törenin hemen başında sunucu Jimmy Kimmet konuşmasında kadınların sinema sektördeki rolünün ne kadar az olduğundan yakındı. Bu yıl sinematografi alanında ilk kez bir kadın adayın olduğunu ve yine en iyi yönetmen adayları arasında sadece bir kadın adayın bulunduğunu hatırlatan Kimmet üretilen filmlerin yalnızca yüzde 11’nin yönetmenin kadın olduğunu söyledi. Kimmet “’Kadın Ne İster’ adında bir film yaptık ama başrolünde Mel Gibson vardı” dedi. bu yıl 90. yaşına basan Oscar’ın da saygın bir adam olduğu esprisini yaptı: “Elleri görünür yerde, asla kaba sözler söylemiyor ve en önemlisi penisi yok. Bizim böyle adamlara ihtiyacımız var.” Kimmet konuşmasında MeToo ve Time’s Up’ın yanı sıra “Never Again” hareketinden de bahsetti ve bunun için düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. “Never Again” son saldırıdan sonra alevlenen sivil silahlanma karşıtı bir hareket.

En iyi yardımcı erkek oyuncu Sam Rockwell

Törende ilk olarak en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü sahibine sunuldu. Ödülü Sam Rockwell kazandı. Bu onun ilk Oscar adaylığı ve ilk Oscar ödülü. Sam Rockwell bu ödülü “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmindeki performansıyla değer görüldü. Rockwell konuşmasında ailesine teşekkür etti. Öte yandan Rockwell’in canlandırdığı karakterin bir siyaha işkence yaptığı için “ırkçılığı olumladığı” eleştirileri yapılmıştı. 

İkinci ödül en iyi saç ve makyaj alanında “Darkest Hour” filmi ekibine değer görüldü. En iyi kostüm tasarımı ödülünü ise “Phantom Thread” filmiyle Mark Bridges kazandı. Her iki kazanan da bu alanda ilk kez ödüle değer görülmüştü ve bu onların ilk Oscar’ı. 

‘Durkirk’e 3 Oscar

En iyi belgesel dalında ödül “Icarus”un oldu. Bu, yönetmenler Bryan Fogal ve Dan Cogan’ın ilk Oscar adaylıkları ve ödülleri. En iyi kısa belgesel film ödülü “Heaven Is A Traffic Jam on 405” filmine verildi. 

En iyi prodüksiyon tasarım “The Shape of Water” filmine değer görüldü. En iyi ses miksajı “Dunkirk”, en iyi ses kurgusu “Dunkirk” filmi ekibine gitti. En iyi film kurgusu dalında da ödül “Dunkirk” filminin oldu. 

En iyi animasyon dalında ödülü herkes tarafından favori gösterilen “Coco” kazandı. “Coco” ekibi konuşmasında farklılıkların zenginlik olduğunun altını çizdi. En iyi kısa animasyon filmi Oscar’ı “Dear Basketball” filmine değer görüldü.

En iyi görsel efekt dalında ödül “Blade Runner 2049” filmi ekibine verildi. 

İlk trans sunucu

Rita Moreno, yabancı dilde en iyi film ödülünü sundu. Moreno sahnede göründüğünde tüm salon 82 yaşındaki yıldızı ayakta alkışladı. Moreno 1962 yılında en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödül kazanmıştı ve o zamanki elbisesiyle törene katıldı. 

Yabancı dilde en iyi film ödülü Şili yapımı “A Fantastic Woman”a değer görüldü. Bu Şili’nin ikinci adaylığı ancak ilk Oscar ödülü. Film, yıldızı Daniela Vega sayesinde bir anlamda Oscar tarihine geçti. Vega, törende sunuculuk yapan ilk trans kadın oldu.  

Öte yandan Almanya’nın temsilcisi olan Fatih Akın’ın filmi “Paramparça” ilk beş aday arasına girememişti. 

En iyi yardımcı kadın oyuncu Allison Janney

En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü “I, Tonya” filmindeki rolüyle Allison Janney’ye değer görüldü. Bu onun ilk adaylığı ve ilk Oscar ödülü. Allison Janney konuşmasına bir şakayla, “Hepsini tek başıma yaptım” diyerek başladı, ardından teşekkürlerini sıraladı. Janney göğüs dekolteli kırmızı uzun elbisesiyle gecenin en şık kadınlarından biriydi. 

En iyi kısa film dalında ödülün kazananı “The Silent Child” oldu. 

En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a “Call Me By Your Name” değer görüldü. Senaryonun sahibi 89 yaşındaki James Ivory, Oscar tarihinde ödül alan en yaşlı kişi unvanın da sahibi oldu. “Call Me By Your Name” en iyi film dalında da Oscar’a adaydı. En iyi orijinal senaryo dalında ödül ise bir anlamda sürpriz bir şekilde “Get Out” filmine verildi. Filmin senaryosunu Jordan Peele yazmıştı. Bu dalın favori filmi “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” idi. “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” bu dalda Altın Küre’nin sahibi olmuştu. 

Sinematografi ödülü yine bir erkeğe 

En iyi görüntü yönetmeni dalı, bu yılın özel alanlarından biriydi çünkü ilk kez bir kadın bu dalda aday gösterilmişti. Ancak kazanan yine bir erkek oldu. En iyi sinematografi ödülü “Blade Runner 2049” filmiyle Roger D. Deakins’e sunuldu. Bu onun 14. adaylığı ve ilk Oscar ödülü.

En iyi film müziği dalında ödülünü Christopher Walken sundu ve Walken izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Ödülü “The Shape of Water” filmiyle Alexandre Desplat evine götürdü. Bu onun ikinci Oscar ödülü. En iyi orijinal şarkı Oscar’ı da “Coco” filmindeki “Remember Me” şarkısına verildi. Söz ve müzik Kristen Anderson-Lopez ile Robert Lopez’in. Bu onların ikinci Oscar adaylığı ve de ikinci ödülleri. Kristen Anderson-Lopez konuşmasında kendi kategorilerinin cinsiyet eşitliğinin en fazla yansıdığı dal olduğunu söyledi ve keşke hepsi böyle olsa dedi. 

En iyi erkek oyuncu Gray Oldman 

En iyi yönetmen ödülü “The Shape of Water” filmiyle Guillermo Del Toro’ya değer görüldü. Bu onun dördüncü adaylığı ve ilk ödülü. Guillermo Del Toro Meksikalı bir yönetmen ve bu dalda Oscar’ı kucaklayan beşinci Meksikalı yönetmen oldu. Guillermo Del Toro konuşmasında göçmen olduğunun altını çizdi ve "dünya bizi ayıran çizgileri derinleştirmenizi istediğinde yapmanız gereken bu çizgileri silmek" dedi. 

En iyi erkek oyuncu ödülüne “Darkest Hour” filminde Winston Churchill’ı canlandıran Gary Oldman değer görüldü. Oldman daha önce de aday olmuş ancak kazanamamıştı. Oldman “Filmlerin öyle bir gücü vardır ki Güney Londra'dan bir adamı yakaladı ve ona bir hayal verdi” dedi. Ayrıca konuşmasında  Winston Churchill’ı andı. Öte yandan bu dalda “Call Me with Your Name” filmindeki rolüyle yarışan Timothée Chalamet ise Oscar'a aday olan en genç isimdi. 

En iyi kadın oyuncu Oscar’ını “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmindeki rolüyle, beklendiği gibi Frances McDormand kazandı. Bu onun beşinci adaylığı ve ikinci ödülü. Frances McDormand konuşmasına "Çok heyecanlanıyorum, düşersem beni kaldırın çünkü söyleyeceklerin var" diyerek başladı. Ardından ödülünü yere bırakıp her kategorideki tüm kadın adayları ayağa kalkmaya davet etti. "Hepimizin hikâyeleri var. Finansmana ihtiyacı var. Bizimle partide sohbet etmeyin ofislerinize çağırın ya da bizim ofislerimize gelin. Son olarak size söylemek istediğim iki kelime var: Kapsayıcılık önemlidir."

En büyük ödül olan en iyi film Oscar'ı “The Shape of Water” filminin! Filmin pek çok dalda adaylığı vardı ancak toplamda dört ödül kazandı. En iyi yönetmen dalında da Oscar'ı kazanan Guillermo Del Toro yeniden Meksikalı kimliğini anımsattı ve çok gururlu olduğunu söyledi. Ödülünü dünyanın her yerindeki genç film yapımcılarına adadı. Ben çocukken bunun olabileceğini hayal edemezdim diyen Del Toro gençlere hayallerinden vazgeçmemelerini öğütledi. 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış