Eduardo Galeano’nun son yapıtı ‘Hikâye Avcısı’ Türkçede

Eduardo Galeano’nun son yapıtı ‘Hikâye Avcısı’ Türkçede

13 Nisan 2015’te hayatını kaybeden Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun “Hikâye Avcısı” adlı kitabı Türkçede yayımlandı. Süleyman Doğru’nun Türkçeye kazandırdığı kitap Sel Yayıncılık etiketiyle basıldı. 

Kitabın orijinal baskısını yayına hazırlayan Carlos E Diaz’ın aktardığına göre, Eduardo Galeano, 2012 yılından ölümüne kadar zaman zaman bu kitap üzerine çalıştı, öte yandan “Karalamalar” adını verdiği bir kitabın çalışmalarını da yürütüyordu. Yarım kalan bu kitaptaki yirmi metin de, ölümünden sonra yayına hazırlanan “Hikâye Avcısı” ile okura sunuluyor:

“İçlerinden çoğunun teması ölümdü. Eduardo, belki de ısrarla reddettiği Galli genlerini onurlandırmak için, her zaman mütevazı bir insan oldu ve hastalıklarından ya da çektiği acılardan,  son günlerinde dahi, genellikle çok ciddi bir tonda bahsetmedi. Ama onun ölümle ilgili hayal ettiklerinin ya da düşündüklerinin ipuçları gibi görünen o dokunaklı bir avuç metni mutlaka bu çalışmaya katmak istedik ve kitaba bir dördüncü bölüm ekleme iznini kendimize verdik. Bu bölüm, onun cildin kapanışı olarak kararlaştırdığı ve eseri gerçekten kapatan şiirin ismini taşıyor: ‘İstedim, istiyorum, isterdim.’”

Kitap Eduardo Galeano’nun yazdığı denemelerden oluşuyor ve kitabın “İzler” adındaki kısacık metni, aslında kitabın bir tür özetini sunuyor:

Rüzgâr martıların izini siler.
Yağmur insanın ayak izini siler.
Güneş zamanın izini siler.
Öykü anlatıcıları yitik hatıranın, aşkın ve acının görünmeyen
ama hiç silinmeyen izini arar.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış