‘Dünyanın en pahalı tablosu’ dava konusu oldu

‘Dünyanın en pahalı tablosu’ dava konusu oldu

Dünyanın en pahalı tablosu olarak bilinen Paul Gauguin’e ait 1892 tarihli “Nafea Faa Ipipo” (Benimle Evlenir misin?) eserinin aslında en pahalı tablo olmadığına dair dava açıldı. Tablo 2014 yılında 210 milyon dolara (yaklaşık 754 milyon lira) satılmış ancak 90 milyon dolar fazlaya satıldığı söylenmişti. 

2015 yılında pek çok yayın organı, resmin 300 milyon dolara Katarlı bir alıcıya satıldığını ve bunun şimdiye kadar bir tablo için ödenen en yüksek meblağ olduğunu yazmıştı. 

Özel satışlardaki meblağlar sıklıkla sır olarak saklanır, özellikle de astronomik miktarlar söz konusuysa. Ancak Çarşamba günü Londra Yüksek Mahkemesi’nde başlayan bir dava, bu büyük sanat ticaretinin ayrıntılarını, gerçekleşmesinden neredeyse iki yıl sonra gözler önüne serdi. 2014 Eylül’ünde, Sotheby’s müzayede evi yöneticisi Rudolf Staechelin, tabloyu Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el-Thani’yi temsil eden İngiliz sanat simsarı Guy Bennet’in limited şirketine sattı. Bilgiler, anlaşmaya dahil olan İsviçreli müzayedeci Simon de Pury’nin avukatlarının mahkemeye verdiği belgelerle ortaya çıktı. De Pury’nn avukatı, müzayedecinin alıcı ve satıcıyı bir araya getiren kişi olduğunu da belirtti. De Pury, eli Michaela de Pury ve limited ortakları, Staechelin’i kendilerine 10 milyon dolarlık bir komisyon borcu olduğu gerekçesiyle dava etti. 

Davanın temmuz sonunda nihayete ereceği tahmin ediliyor. Ancak de Pury’nin avukatının verdiği belgeler sayesinde, sanat ticareti rekorlarının sıralaması yeniden değişti. Willem de Kooning’e ait 1955 tarihli “Interchanged” 2016 yılında 300 milyon dolara (yaklaşık bir trilyon lira) satıldı ve listenin tepesinde tek başına duruyor. Cézanne tablosu “Kâğıt Oynayanlar”, 2011 yılında Katar hükümeti tarafından 250 milyon dolara (yaklaşık 897 milyon lira) satıldı ve listenin ikinci sırasında yer alıyor. 

Öte yandan zaten uzun zamandır Sotheby’s gibi büyük müzayede evlerinin farklı yollarla manipülasyon yaptığı, alıcı ve satıcı arasında kurulan bağlarla sanat piyasayı etkilediği tartışılıyordu. 

Kaynak: NYTimes

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış