‘Dünyanın en iyi işi’ne Türkiye’den aday

‘Dünyanın en iyi işi’ne Türkiye’den aday

Son yıllarda hızla yaygınlaşan yeni bir yaşam tarzı var: Dijital göçebelik. İşlerini dijital ortamda yürüten bu kişiler, herhangi bir yere bağlı olmadan yaşıyor, sürekli seyahat ediyor, üstelik seyahat deneyimlerini sosyal paylaşım kanallarına taşıyıp buradan gelir elde ediyorlar.

30 yaşındaki Emir Dino Günel onlardan biri. Onun hikâyesi kız arkadaşına kanser teşhisi konulmasıyla başlamış. Zürih doğumlu, öncesinde de yaşamının çoğunu yurtdışında geçirmiş Günel ile Hollandalı kız arkadaşı Celine Elsa, kanserle mücadelenin ardından, stresli bir ortamda yaşamak yerine, dünyayı gezmeye karar vermişler ve o gün bugündür (Ocak 2016’dan beri) seyahatlerine devam ediyorlar. 

“Uzun aylar süren iş ve sağlık sıkıntılarından sonra ikimiz de çok yıpranmıştık” diye anlatıyor Günel: “Sonra yaparız dediğimiz şeylere vakit ayırmak istediğimize, stresli ve bunaltıcı bir ortam içerisinde bulunmak istemediğimize karar verdik. Bir ay boyunca enine boyuna İstanbul’dan ayrılıp dünyayı gezerek yaşamayı hayal

ettik. Günlerimiz Youtube’da dünyanın etrafında çekilen videoları seyrederek, ‘dijital göçebelerin’ tecrübelerini dinlemek ve araştırmakla geçti. Sonunda, Celine’e ‘3 ay sonra yola çıkalım’ diye teklif ettim. O da reddetti. Yapacaksak hemen olmalı, aksi taktirde vazgeçeriz diye cevap verdi. Aynı gün içerisinde, evde bulunan eşyaların hemen hemen hepsini satışa çıkardık. 24 günde evde bulunan tüm eşyalarımızı sattık. Sonra ev sahibine ev anahtarlarını teslim edip İstanbul Atatürk Havaalanı’na doğru yol aldık. İlk destinasyonumuz Bangkok’tu.”

Bugüne kadar Tayland, Filipinler, Vietnam, Malezya, Avusturya, Macaristan, Yunanistan gibi ülkelere gitmişler.

Emir Dino Günel, “Eskiden gezgin dendiğinde saçı sakalı birbirine karışmış, cebinde 5 kuruşu olmayan, her gittiği yerde bar ve restoranlarda çalışıp geçinmeye çalışan gençler akla gelirdi” diyor:

“Artık bunun ciddi şekilde değiştiğini gözlemliyoruz. İşlerin internet üzerinden yapılabilmesi ve çoğu şirketin esnek çalışma şartları sunmasıyla birlikte bu hal değişti. Dijital göçebe (digital nomad) kavramı da buradan doğuyor. Asya’dan Latin Amerika’ya kadar internet üzerinden işlerini sürdüren, birbirlerine son derece açık ve yardımcı bir topluluk var. Dünyayı geziyor, para kazanıyorlar ve yerleşik yaşamı hiç akla getirmiyorlar.”

Onlar da yerleşik yaşamı aklına getirmeyenlerden. “Sürdürülebilir bir şekilde seyahat ederek” yaşamaya devam etmek istiyorlar: 

“Seyahatlerimizi son bir senedir Instagram, web sitemiz ve Youtube kanalımız ile paylaşıyoruz. Bu da bize yeni kapılar açıyor. Son dönemde, dünyanın birçok farklı yerinde bulunan otellerle işbirliği yapmaya başladık. Şu aralar, dünyadan farklı seyahat tecrübelerini sergileyecek bir dijital platform üzerinde çalışıyoruz. Hem gezmeye hem de çalışmaya devam edeceğiz.”

Emir Dino Günel ve kız arkadaşı Celine Elsa, şimdi yeni bir seyahat deneyiminin eşiğinde çünkü dünyanın en popüler seyahat yarışmasında finaldeler ve Emir Günel finalde yer alan Türkiye’den tek kişi. 

Thirdhome adlı seyahat şirketinin “Best job on the planet” (Dünyanın en iyi işi) adlı yarışmasını kazananlar 3 ay boyunca dünyanın dört bir yanındaki 12 lüks evde konaklayacak ve tecrübelerini video paylaşımla aktaracak. Karşılığında da aylık 10 bin doların (toplam 30 bin USD) sahibi olacak. 

Günel, kendilerini tanıtan bir videoyla yarışmaya katıldıktan sonraki süreci şöyle özetliyor:

“İlk videomuzu paylaşıp, ikinci tura kaldığımızı öğrendiğimizde 17.000 kişinin bizimle birlikte başvurduğunu öğrendik. İkinci tur için toplamda 20 sayfalık bir rapor hazırlamamız istendi ve sonunda yarışmada son 14’e yani finale kaldığımızın haberini aldık. Finalde videosuna en çok oy alan yarışmacı yarışmayı kazanacak. Dolayısıyla herkesin desteğine ve oylarına ihtiyacımız var.”

Oylama Haziran sonunda bitecek ve Emir Dino Günel ile kız arkadaşı Celine Elsa oylamadan galip çıkarsa ödülün sahibi olacak. Yarışmanın adıyla söylersek, dünyanın en iyi işinin! 

Finale kalan videoları görmek için: bit.ly/voteforbestjob

 

 

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış