Dünyanın en eski ağaçlarının çarpıcı fotoğrafları

Dünyanın en eski ağaçlarının çarpıcı fotoğrafları

San Franciscolu fotoğrafçı Beth Moon, son 14 yılını dünyayı dolaşarak geçirdi ve gezileri boyunca günümüze kadar ulaşan en eski ağaçları fotoğraflama şansını yakaladı. 

Binlerce yıldır toprağa tutunmayı başaran bu ağaçların bazıları İslamiyetin ve Hristiyanlığın kökenlerine de işaret eden özelliklere sahip.

Meşe ağaçlarının yolu

El arabasının gittiği yol

Doğanın tarihsel birer parçası olan ağaçların dünyanın en ücra köşelerinde konumlanmış olması yaşam sürelerinin uzun olmasında büyük rol oynuyor. Ne yazık ki günümüzde binlerce yıllık varlıkları artık tehlike altında.

Moon verdiği bir röportajda şöyle diyor: “Fotoğrafladığım birçok ağaç dağ yamaçları, özel mülkiyet alanları veya koruma altına alınmış araziler gibi medeniyetten uzak bölgelerde olduğu için günümüze kadar ulaşabilme şansını yakaladı. 

Bazı türler sadece dünyanın belirli izole alanlarında var olabiliyor. Örneğin 6 farklı çeşidi olan baobabs adlı tür sadece Madagaskar adasında bulunuyor. 

Ne yazık ki adaya baktığımızda baobabsın nesli tükenme ihtimali en yüksek olan üç ağaç türünden biri olduğunu görüyoruz.” 

Bufflesdrift Baobab 

Chapman’s Baobab 

Moon hangi ağaçları fotoğraflayacağına oldukça sıkı kurallarla oluşturulmuş ve kendi tasarladığı bir sistem yoluyla karar veriyor: 

“Hangi ağaçları fotoğraflayacağımı seçerken temelde üç kriterim var: yaşı, boyutunun ne kadar büyük olduğu ve dikkate değer bir tarihsel geçmişinin olması.

Gideceğim yerleri belirlerken ise tarih kitaplarını, botanik kitaplarını, ağaç kayıtlarını, gazete yazılarını inceliyor; bunlara ek olarak gezginlerden ve arkadaşlarımdan aldığım bilgileri de kullanarak kendime bir harita çiziyorum.”

Wadi Fa Land (Çöl zambağı)

Diksom Ormanı

Moon çektiği ağaç fotoğraflarının özellikle de gezegenimizi korumak için çok daha fazla çaba sarf etmemiz gereken günümüzde insanlığın doğayı daha iyi kavramasına ve doğanın değerini daha iyi anlamasına katkı sağlayacağını umuyor:

“Dünyanın yaşayan en büyük ve en eski yapıları olan sembolik ağaçların çevremiz ile nasıl daha iyi bir uyum içerisinde yaşarız sorusunu sorduğumuz ve cevaplar bulmaya çalıştığımız zamanlarda ve yüzyıllar boyunca var olan doğa harikalarına teşekkür borçlu olduğumuzu fark ettiğimizde çok daha büyük bir önem teşkil edeceğini düşünüyorum.”

General Sherman

Ifaty Teapot 

Moon ekliyor: “Daha geniş bir zaman anlayışı geliştirerek ve doğayla ilişki kurarak, artık benliğimizin parçası olan bir farkındalık da geliştiriyoruz.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu etkileyici ağaçların varoluşuna duyduğumuz minneti göstermek için portrelerini tüm dünyaya sergilemekten daha iyi bir yol düşünemiyorum.”

Kapok

Alacakaranlıktaki Quiver ağaçları

Rilke’s Bayon 

Beth Moon 14 yıl boyunca kadrajına aldığı tüm ağaçları “Ancient Trees: Portrait of Time” adlı kitabında bir araya getirdi. Sanatçının eserleri kendi sitesinden adresinden detaylı bir şekilde incelenebilir.

Kaynak: Indy100.com

Çeviri: Gökçen Sena Duman

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış