Dünya ateizm haritası

Dünya ateizm haritası

WIN/Gallum adlı uluslararası araştırma şirketi, geçen nisan ayında, 68 ülkeden 66 bin kişiyle yaptığı, bu yıla ait dini eğilimler araştırmasını yayımladı. Araştırma sonucu, dünyadaki hangi ülkelerin daha dindar olduğunu gösterirken ateizmin yaygın olduğu ülkeleri de gözler önüne serdi. Buna göre dünyanın dinden en bağımsız ülkesi Çin. Çin’de 10 insandan 7’si kendini ateist olarak nitelendiriyor. Araştırmaya katılan Çinlilerin yalnızca yüzde 9’u dindar olduğunu söylerken yüzde 67’si kendini ateist olarak tanımladı.

Çin’in İsveç, Çek Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık takip ediyor. Birleşik Krallık’ta kendini dindar olarak tanımlayanların oranı yüzde 27, ateistlerin oranı ise yüzde 11. İsveç’te bu oran yüzde 18.

Türkiye’de ise her ne kadar ateist olduğunu belirtenlerin oranı düşükse de yapılan araştırmaya göre Türkiye dindar ülkeler arasında yer almıyor. Türkiye’de araştırmaya katılanlar arasında kendini dindar olarak niteleyen kişilerin oranı yüzde 74, ateistlerin oranı ise yüzde 6. Tanrıya inanıyorum ama dindar değilim diyenlerin oranı yüzde 12.

Dünyanın en dindar ülkeleri yüzde 98 ile Tayland ve yüzde 97 ile Nijerya. Onu Kosova, Hindistan, Gana takip ediyor. 

İşte dünyanın -interaktif- ateizm haritası:

Araştırmanın tamamını buradan görebilirsiniz.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış