D&R’a Rekabet Kurulu soruşturmasının arkasında Turkuvaz Grubu mu var?

D&R’a Rekabet Kurulu soruşturmasının arkasında Turkuvaz Grubu mu var?

Yayıncıların gündeminde Türkiye’nin en büyük kitap satış mağazası Doğan Müzik Kitap Mağazacılık ve Pazarlama AŞ’ye (D&R) Rekabet Kurulu’nun soruşturma açması var.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan ve medyaya yansıyan bilgilere göre, kurul, D&R’a, “yaptığı sözleşmelerle piyasaya yeni girecek teşebbüsleri engellemek ve rakip teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı” iddiasıyla yapılan başvuru üzerine soruşturma açtı.

Soruşturmanın akıbeti netleşmiş değil ancak kulislerde D&R mağazalarının girdikleri AVM’lerde, başka kitap satış mağazalarının girişini zorlaştıran anlaşmalar yaptığı, soruşturmanın bu konuyu kapsadığı konuşuluyor.

Bunlar olurken, “piyasaya yeni giren” bir kitap satış mağazası dikkat çekiyor: TveK, yani Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye AŞ. 

Bilindiği gibi, Kaynak Holding’in varlıklarına Fetö nedeniyle el koyulmuştu. Grubun medya organları TMSF aracılığıyla Turkuvaz Grubu’na satılırken, Türkiye’de 145 mağazası bulunan NT Mağazaları da Tukuvaz Grubu’na “üstü kapalı bir biçimde” devredildi.

Şimdi Turkuvaz Grubu, adını değiştirip TveK yaptığı bu mağazaları sektörde D&R ile rekabet edebilecek düzeye getirmek için uğraşıyor.

Eski NT mağazalarının yerlerine TveK’ler açılırken, mağaza içeriğinin de D&R ile rekabet edebilir duruma gelmesi için büyük yayınevleriyle görüşmeler yürütülüyor.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

1 Yorum

  •  
    Evalight
    05.12.2017

    Çok doğru aslı hanım sizi bu cesur yazinizdan dolayı tebrik ederim. Nt yi yandaş kesime verdiler ve söz de Dr yi geçmek veya batırmak isteyen arkalarına iktidarı almış bi firma ama öyle olmucak tabiki artık insanlar salak değil herseyi görüyor geldikleri gibi gidecekler