Dinozorların ayak izleri Avustralya’da bir bölgeyi sanayileşmeden kurtardı

Dinozorların ayak izleri Avustralya’da bir bölgeyi sanayileşmeden kurtardı

Avustralya’nın batısında şimdiye kadar bilinen en büyük dinozor ayak izi bulundu. İzlerden biri 1.7 metre büyüklüğüne sahip ve devasa bir otobur tarafından bırakılmış.

Öncesinde keşfedilmiş en büyük ayak izi, geçtiğimiz sene Moğolistan çölünde bulunmuştu ve 106 santim büyüklüğündeydi.

Kum taşı kayalarında bulunan izler, 21 farklı dinozor türüne ait ve ancak denizin çekilmesiyle görülebilir oldular. İzlerin şimdiye kadar bulunan en çeşitli koleksiyon olduğu düşünülüyor.

Queensland Üniversitesi’nden omurgalı hayvan paleontolojisti Steve Salisbury, ABC’ye şöyle dedi: “1.7 metre uzunluğunda pek çok ayak izi bulduk. Bunlar pek çok insanın içine sığabileceği izler ve muhtemelen 5.3 ila 5.5 metre uzunluğunda birlikte hareket eden hayvanlara işaret ediyor.”

Salisbury “yüzlerce iz var” dedi. “Bunlardan 150’sinin 21 farklı iz tipine ait olduğu ve dört ana grup dinozoru temsil ettiği rahatlıkla belirlenebilir.”

En büyük izler, Diplodocus dinozoruna benzeyen, otobur, uzun boyunlu ve uzun kuyruklu Saropod dinozoruna ait. Bilim insanları aynı zamanda iki bacaklı otobus Ornithood dinozorlarına ait dört farklı tip, Armoured dinozorlarına ait altı tip iz keşfetti. Bu izlerden biri Stefosorlara ait ki daha öncesinde Avusturalya’da bu dinozora ait bir iz görülmemişti.

İzlerin bırakıldığı dönemde yani 130 milyon yıl önce bölge büyük bir akarsu deltasıydı ve dinozorlar ıslak kumlu bölgelerle orman arasında geçiş yapabiliyordu.

Bilim insanları araştırmalarına, 2008 yılında bölgenin sıvılaştırılmış doğal gaz işleme merkezi alanı olarak seçilmesi üzerine başladı. Bölgenin geleneksel vasileri, izlerin farkında olan Goolarabooloo halkı Salisbury ve ekibiyle anlaşarak araştırma yapmalarını istedi. İzlerin belgelenmesi toplam 400 saat aldı.

Salisbury “İncelememiz için bizlerle iletişime geçildi ve bu bölgenin muazzam dinozor izi faunasına sahip risk altında bir bölge olduğunu anlamamız fazla zamanımızı almadı” dedi.

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış