Devlet Tiyatroları, ‘kadınlara sahne engeli’ni yalanladı

Devlet Tiyatroları, ‘kadınlara sahne engeli’ni yalanladı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada kadın sanatçıların Meclis’te sahneye çıkmasının engellendiği yönündeki haberler yalanlandı. Açıklamada “Meclis Sohbetleri programında ‘Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu’nu ele alan toplantının içeriğini zenginleştirmek gayesiyle kısa bir tiyatro gösterisi yapılması için Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden destek talep edildiği” belirtilirken kadın ve erkekler sanatçıların, TBMM tören salonunun iki tarafında ve katılımcıların arasında yerlerini aldığı söylendi. 

Hemen ardından “birlikte sahneye çıktılar” denilen çelişkili açıklamada “Kurumumuzu ve sanatçılarımızı yıpratmaya yönelik yapılan bu art niyetli haberleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan bugün Oyuncular Sendikası tarafından, habere konu olan olayın iddia değil, gerçek olduğu duyurulmuş, sorumlular istifaya davet edilmişti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bu çağdışı müdahalenin sebebinin, hangi gerekçelerle bu müdahalede bulunulduğunun ve hangi yetkililer tarafından bu talimatın verildiğinin ivedilikle kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren Mecliste, 2018 yılında kadınların sahnede yer alması engelleniyor! Bu vahim duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz.

Başta kadın örgütleri olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarını hesap sormaya ve istifa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.”

Konuyla ilgili sosyal medyadan tepkiler yağmaya devam ediyor. #KadınlarSahneye etiketini kullanan katılımcılar kadınlara sahne engeline karşı çıkıyor. 

Bir açıklama da TBMM’den

Devlet Tiyatroları’nın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından da bir açıklama yapıldı. Kadın ve erkeklerin bir arada oynadığını söylenen açıklamada, “Yapılan gösteri ve toplantı kameralar tarafından kayda alınmıştır. Böylesi başarılı bir toplantıyı gölgelemek, tarihe ve şehitlerimize karşı saygısızlık ve kesinlikle maksadını aşan bir dezenformasyondur” dedi.

Tam metni şöyle:

“Her ayın son Çarşamba günü gerçekleşen Meclis Sohbetleri’nin birincisi ‘Türkiye’de Demokrasinin Gelişimi’ konusunda olmuştur. TBMM eski başkanlarından Sayın Mehmet Ali Şahin’in yönettiği, Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, Prof. Dr. Mustafa Turan ve Prof. Dr. Mustafa Budak’ın konuşmacı olarak yer aldığı Meclis Sohbetleri’nin ikincisi 28 Mart 2018 tarihinde yapılmıştır. ‘Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu’ konusunun ele alındığı toplantının içeriğini zenginleştirmek gayesiyle kısa bir tiyatro gösterisi yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden de destek alınmıştır.

Devlet Tiyatroları’ndan gelen ekip, toplantının başında 10 dakikalık bir gösteri yapmıştır.

Salonun iki tarafında ve katılımcıların arasında yerlerini alan kadın ve erkeklerden müteşekkil sanatçılar gösterilerini yaparak ışık oyunları ve müzik eşliğinde Çanakkale Türküsünü ve Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirini birlikte seslendirip gösteriyi birlikte icra etmişlerdir. Gösteri, katılanlar tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmış ve uzunca bir müddet alkışlanmıştır.

Akabinde üç değerli öğretim üyesinin konuşmacı olarak katıldığı ve TBMM eski başkanlarından Mehmet Ali Şahin’in yönettiği sohbet toplantısına geçilmiştir.

Yapılan gösteri ve toplantı kameralar tarafından kayda alınmıştır. Böylesi başarılı bir toplantıyı gölgelemek, tarihe ve şehitlerimize karşı saygısızlık ve kesinlikle maksadını aşan bir dezenformasyondur.”

 
 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış