Dersim katliamını anlatan ‘Zer’ filmine sansür

Dersim katliamını anlatan ‘Zer’ filmine sansür

Kazım Öz’ün Dersim katliamı üzerine çektiği ve ilk gösterimi dün 36. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleşen filmi “Zer” filminin bazı sahneleri, Kültür Bakanlığı tarafından sansürlendi

Altın Lale Ulusal Yarışma adaylarından biri olan filmin yönetmeni, dün akşamki gösterimde protesto için söz konusu sahnelerde perdeyi karartarak “Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz” ifadelerini ekrana yansıttı.

Evrensel’den Vedat Aydemir’in haberine göre, Kazım Öz şöyle dedi:

“Bir filme karanlık sahne koymak tabi ki film için iyi bir tercih değildir. Elbette filme büyük zarar vermiş durumda ama sansürün en tehlikelisinin görünmez olanı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ben de sansürlenen yerlere karanlık koyarak sansürü deşifre etmek istedim. Çektiğimiz filmlerde tek bir kareye herhangi bir sebeple sansür getirilmesini istemiyoruz. Maalesef Türkiye'de sinemada bir 'Karanlık Sahneler Dönemi' başlatılmak isteniyor. Zer filmi örneğinde çok daha vahim bir durumla karşı karşıyayız. Bakanlık kendi desteklediği filme sansür uygulamış oldu. Bu da iktidarın kendi ihtiyacı doğrultusunda yeri geldiğinde nasıl 'demokrat' olduğunu yeri geldiğinde nasıl 'despot' olduğunu gösteren bir örnek oldu. Sanat iktidarların alanı dışında özgür bir alandır. Bu filmin de eninde sonunda kesilmiş sahneleriyle birlikte kendi ülkesinde gösterileceği gerçeğine tarih tanıktır.”

Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümde de aday olan ve her iki dalda adaylığı bulunan tek film olan “Zer”, festivalin sona ermesinin ardından 21 Nisan’da gösterime girecek.

Kaynak: Evrensel

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış