Cohen’in ‘ölümünden günler önce tamamladığı’ şiir kitabı 2018’de yayımlanacak

Cohen’in ‘ölümünden günler önce tamamladığı’ şiir kitabı 2018’de yayımlanacak

Ünlü şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Leonard Cohen’in yaşamının son aylarında tamamladığı şiir kitabı gelecek yıl yayımlanacak. “The Flame” (Alev) adını taşıyan kitapta Kanadalı sanatçının yayımlanmamış şiirleri ve şarkı sözleri yer alacak.

2016 Kasım’ında hayata veda eden Cohen’in kitabının, “çok yönlü edebiyat uğraşının olağanüstü güçlü bir son bölümü” olduğu belirtildi. 2018 Ekim’inde yayımlanması tasarlanan “The Flame”deki şiirler ve şarkı sözlerinin okurla ilk kez buluşacağı öğrenildi.

82 yaşında ölen Cohen, sanat yaşamına şiirle başlamış, 1956’da “Let Us Compare Mythologies”, 1961’de “The Spice-Box of Earth”, 1964’te “Flowers for Hitler” adlı kitaplarını yayımlamış, 1960’ların sonlarında ise daha çok müziğe odaklanarak 1967’de ilk albümü “Songs of Leonard Cohen”i çıkarmıştı.

Cohen’in menajeri Robert Kory, “The Flame” adlı kitabı hazırlamanın yaşamının son aylarında Cohen’ın biricik amacı olduğunu belirtti: “Cohen, yaşamının son aylarında büyük ölçüde yayımlanmamış şiirleri ve not defterlerinden seçmelerden oluşan bu kitabı tamamlamaya odaklanmıştı. Leonard, son dönemde sağlığının bozulmasına karşın, umulmadık bir biçimde öldü. Bu dönemde onun yanında olma ayrıcalığını paylaşanlarımız, onun yüreğindeki alevin sonuna kadar yandığını gördü. Ölümünden günler önce tamamlanan bu kitap, onun yüreğinde yanan ateşin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor.”

Cohen, geçen Ekim ayında New Yorker dergisinde yayımlanan söyleşide, başladığı işleri bitirmek için nasıl yanıp tutuştuğunu ve her gün sabaha karşı kalkıp nasıl yazdığını anlatmıştı.

“The Flame”, Cohen’in yaşamı boyunca tuttuğu ve şiir biçimde kaleme aldığı not defterlerinden geniş bir seçkiyi de içerecek. Bu da, okurlara, bu benzersiz sanatçı ve düşünürün yaşamına ve zihnine içeriden bir bakış olanağı sağlayacak. Kitapta, Cohen’in son üç albümünün tüm şarkı sözleri, uzun düzyazı parçaları ve sanatçının kendi illüstrasyonları da yer alacak.

“The Flame”, ABD’de Straus & Giroux, Kanada’da da McClelland & Stewart yayınevleri tarafından yayımlanacak.

Kaynak: The Guardian

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış