Chuck Berry hayatını kaybetti

Chuck Berry hayatını kaybetti

Rock’n’roll’un öncü efsanesi, şarkı sözü yazarı, gitarcı ve şarkıcı Chuck Berry 18 Mart Cumartesi günü Missouri eyaletinin St. Charles kentindeki evinde hayata veda etti. Sonradan rock and roll olarak dünyayı saran big-beat blues’a biçim veren ilk müzikçilerden biri sayılan Berry 90 yaşındaydı.

Gençlik çağında Berry’nin topluluklarından birinde çalmış olan Bruce Springsteen, ünlü müzisyenin ölümünün ardından, “Chuck Berry rock’ın en büyük uygulayıcısı, gitarcısı ve gelmiş geçmiş en büyük katıksız rock’n’roll yazarıydı,” dedi.

Beatles’ın ünlü davulcusu Ringo Starr, twitter hesabından üzüntüsünü belirtirken, “Chuck Berry, Bay Rock’n’roll Müziği” diye yazdı.

John Lennon da, birkaç kuşak rock müzisyenini derinden etkileyen Berry için, “Rock’n’roll’a başka bir ad daha vermeniz gerekse ona ‘Chuck Berry’ diyebilirsiniz. Chuck Berry gelmiş geçmiş en büyük rock şairlerinden biridir. Onun yazdığı şarkı sözleri döneminin çok ilerisindeydi. 1950’lerde pek çokları içi boş şarkılar yazarken, Chuck Berry toplumsal yorumlar içeren şarkılar yazıyordu. Hepimiz ona çok şey borçluyuz,” demişti.

Chuck Berry, 18 Ekim 1926’da St. Louis’de, Montana kentinde dünyaya geldi. Gençliğinde soygun girişimi suçlamasıyla üç yılını ıslahevinde geçiren Chuck Berry’nin müziğe ilgisi country müziğine yakınlık duymasıyla başladı. 1950’lerin başlarında gündüzleri çeşitli işlerde çalışıyor, geceleri St. Louis yöresinde Siyahların gittiği gece kulüplerinde bir blues üçlüsü yönetiyordu. 1955’te, yazdığı birkaç şarkı sözüne güvenerek Chicago’ya gitti. Orada toplanan önde gelen Siyah müzisyenler Güney Yakası’nı dünyanın efsanevi blues merkezi haline getirmişlerdi.

Berry, aynı yıl “Maybellene” adlı ilk plağını yaptı. Plak kısa sürede gençler arasında büyük ilgi gördü. Bu müzik giderek popüler bir türe dönüştü ve “rock and roll” adını alarak gençliği peşinden sürükledi.

Chuck Berry “Roll Over, Beethoven”, “School Days”, “Sweet Little Sixteen”, “Rock and Roll Music”, “Johnny B. Goode” ve “Memphis” gibi parçalarıyla uzun yıllar ününün doruğunda yaşadı. Bu parçaların hepsi de, onun her zamanki güçlü tempolu melodi kalıplarını, kendi yazdığı, özgün ve ince bir alay içeren sözlerle kaynaştırıyordu.

1959’da bir kadını ahlaka aykırı amaçlarla eyalet sınırları dışına çıkarmakla suçlanarak yargılanan ve iki yıl hapis yatan Berry, 1964’te serbest bırakıldıktan sonra hem sahneye çıkarak, hem de plak yaparak büyük bir servet kazandı. 1979’da, gelir vergisi kaçırmaktüan dört ay hapis, zorunlu kamu hizmeti olarak bin saat bedava konser verme cezasına çarptırıldı.

1984’te yaşam boyu başarı Grammy Ödülü alan Berry, 1986’da da Rock and Roll Ünlüler Evi’ne seçildi.

 
 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış