Çevirmen Neşe Taluy Yüce’ye, Polonya Kültürü Liyakat Nişanı verildi

Çevirmen Neşe Taluy Yüce’ye, Polonya Kültürü Liyakat Nişanı verildi

DTCF Slav Dilleri ve Edebiyatları bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Neşe Taluy Yüce’ye, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı tarafından Polonya Kültürü Liyakat Nişanı verildi.

Polonya Büyükelçisi Maciej Lang, Polonya Kültürü Liyakat Nişanı’nı, 15 Mayıs 2017 günü elçilik binasında yapılan bir törenle Yüce’ye sundu.  Prof. Dr. Yüce, Leh edebiyatının başyapıtlarının Türkçeye çevrilmesinden ve bu edebiyatın Türkiye’de ustaca tanıtılmasına yaptığı üstün katkılarından ötürü bu liyakat nişanına değer görüldü.

Neşe Taluy Yüce hakkında:

Neşe Taluy Yüce, Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü’nde ve aynı üniversitenin Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı anabilim dalında lisans öğrenimini tamamladı. 1996’da Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Leh Dili ve Edebiyatı Anabilim dalından doktor, 2005 yılında da profesör unvanı aldı. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapmakta. 

Çevirilerinin yanı sıra pek çok kuramsal kitabı da bulunmakta. 2006 yılında Leh edebiyatının başyapıtlarını çevirdiği ve bu edebiyatı Türkiye’de ustaca tanıttığı için Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Stefan Meller’den özel bir ödül aldı ve 2009 yılında Testosteron (A. Saramonowicz) adlı oyunun çevirisiyle, Ankara Sanat Kurumu tarafından, “En İyi Çevirmen Ödülü”ne layık görüldü. Pek çok oyun çevirisi çeşitli tiyatrolar tarafından sergilenmiş ve sergilenmekte. Neşe Taluy Yüce, Kalem Ajans’ın çevirmenlerinden biri.

Çevirileri:
Başlıksız Olabilir, Wislawa Szymborska, İyi Şeyler Yayıncılık, 1998
21:37, Mariusz Czubaj, Apollon Yayıncılık, 2010
Bikini, Janusz L.Wisniewski, Pupa Yayınları, 2011
Good Night Jerzi, Janusz Głowacki, YKY, 2014
Günlük-Cilt1, Witold Gombrowicz, YKY, 2015
Koşucular, Olga Tokarczuk, Alabanda Yayınları, 2016
Taş Taş Üstünde, Wieslaw Mysliwski, Aylak Adam Yayınları, 2016
Günlük-Cilt2, Witold Gombrowicz, YKY, 2017
Kozmos, Witold Gombrowicz, Everest Yayınları, 2017

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış