Cannes’da rötuş tartışması: Claudia Cardinale afişte bir beden inceltildi

Cannes’da rötuş tartışması: Claudia Cardinale afişte bir beden inceltildi

Bu yıl 70. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nin resmi afişi açıklandı. Afişte, İtalyan oyuncu Claudia Cardinale’in eski bir fotoğrafı bulunuyor. Ancak iddialara göre fotoğrafın üzerine oynanmış ve oyuncu çok daha ince bir hale getirilmiş.

Fransız medyası, Cardinale’in 1959 yılında Roma’da bir çatıda eteğini savururken çekilmiş fotoğrafıyla oynadığı için festival yönetimini topa tuttu.

Sol görüşlü Libération “Claudia Cardinale öyle bir dönmüş ki bir beden küçülmüş” diye yazdı. Kültür dergisi Télérama ise, neden fotoğrafın rötuşlandığını sorguladı. Le Monde bir slayt oluşturarak, görüntünün ne kadar değiştirildiğini okuyucularıyla paylaştı.

“Her ne kadar afiş fevkâlâde olsa da, fotoğraf açıkça ve acınası bir biçimde, oyuncunun kalçalarını inceltme amacıyla rötuşlanmış. Ne yazık!”

Sosyal medyada da benzer tepkiler verildi ve bir Twitter kullanıcısı şöyle yazdı: “Claudia Cardinale bile rötuşlanmadan güzelliği temsil edemiyorsa, başımız cidden belada demektir.”

Başka kullanıcılar ise “zayıflık diktatörlüğünden” bahsetti ve “Cardinale bile Cannes için yeterince zayıf değildi” dedi.

Bununla birlikte, 78 yaşındaki Cardinale, “sahte kavgalar” dediği bu tartışmayı umursamadığını açıkladı. Huffington Post’a konuşan oyuncu şöyle dedi: “Bu görüntü, hafiflik etkisini vurgulamak ve beni hayali bir karaktere dönüştürme amacıyla rötuşlandı.”

“Bu gerçekçilik kaygılarına burada yer yok ve sadık bir feminist olarak burada kadın bedenine dair bir hakaret görmüyorum. Dünyada tartışılacak pek çok mühim mesele var. Bu sadece sinema.”

Festival tarafından yayımlanan bir açıklamada ise Cardinale, festivalin 70. yıldönümü afişinde yer almaktan onur duyduğunu söyledi. “Roma’daki o çatıdaki dans… Bana, kırmızı halıyla kaplı merdivenlerin en şöhretlisine tırmanacağımı hayal bile edemediğim zamanları hatırlatıyor.”

Fransız kadın grubu "Osez le feminisme!" (Feminizme cüret) üyesi Claire Serre-Combe, “orijinal fotoğrafta ince ve muazzam” görünen Cardinale’in afiş için “kilo vermek” zorunda kalmasını skandal olarak tanımladı.

Festival direktörü Thierry Fremaux ise AFP’ye afişin “son derece iyi tepkiler aldığını” söyledi.

Tunus doğumlu Cardinale, 1960’ların ve 1970’lerin en büyük Avrupa filmlerinin yıldızıdır. Federico Fellini’nin “Sekiz Buçuk” ve Luchino Visconti’nin “Leopar” filmleri bunlardan bazılarıdır.

70. Cannes Film Festivali 17-28 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış