Camille Claudel müzeye kavuşuyor

Camille Claudel müzeye kavuşuyor

Pek çok kişinin Auguste Rodin’in ilham perisi ve sevgilisi olarak tanıdığı heykeltıraş Camille Claudel ölümünden yetmiş yıl sonra nihayet kendi müzesine sahip olacak. Sanatçının Paris’in güneydoğusundaki Sogent-sur-Siene kentinde bulunan eski evi, 26 Mart’tan itibaren müze olarak sergilenecek.

Rodin’le yaşadığı tutkulu ve trajik ilişki ve 30 yıl boyunca akıl hastanesinde yatmasıyla bilinen Claudel’in sanatçı kimliği, 1970’lerin sonuna kadar tamamen unutulmuştu. Yeni müze, sanatçının Rodin’le ilişkisi bittiğinde parçaladıkları hariç tüm eserleri sergileyecek. Müze, Paris’teki Musée Rodin’de sergilenen küçük koleksiyonu tamamlayacak bir şekilde, sanatçının sanatsal yoluna geniş bir bakış sunacak.

Musée Camille Claudel için hazırlıklar ilk kez 2008 yılında, yerel belediye Claudel’in yaşadığı villayı ve sanatçının yeğeninin yeğeni Reine-Marie Paris ile partneri Philippe Cressent’in oluşturduğu koleksiyonu satın almasıyla başladı.  

Müze yöneticisi Cécile Bertran’ın söylediğine göre, aralarında çizim, alçı ve heykellerin de bulunduğu 43 parçadan oluşan koleksiyonun oluşması için “epey bir dedektiflik işi” gerekti. Sanatçının tüm kariyerini gözler önüne seren koleksiyon, sanatçının ilk sergilenen eseri olan 1882 tarihli “Eski Hélène” ile başlıyor, sanatçının en üretken olduğu dönem olan 1889’dan 1898’e uzanıyor ve 1905 yılındaki son bronz çalışmalarıyla sona eriyor. Müzede aynı zamanda, sanatçının tek devasa mermer heykeli olan 1902 tarihli “Perseus ve Gorgon”u da sergileyecek. Belediye, 2008 yılında milli miras fonu ve şirket sponsorluklarıyla toplan 950 bin avro ödeyerek bu heykeli satın aldı. Musée des Arts Décoratifs ve Paris’teki Musée Bourdelle gibi müzeler de uzun vadeli borçlar vererek katkı koydu.

Müzenin Claudel’in nihayet Rodin ile eşit muamele görmesini sağlayacağını söyleyen Bertran, şöyle dedi: “İki sanatçının çalışmaları arasındaki farklılıkları ve bağlantıları göstereceğiz ki bu birbirlerine nasıl esin verdiklerini ortaya çıkaracak.”

Kaynak: The Art Newspaper

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış