Bu 'ağaç' bir orman kadar çevresel fayda sağlıyor

Bu 'ağaç' bir orman kadar çevresel fayda sağlıyor

Hava kirliliği, dünyanın en gizli katillerinden biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) rakamlarına göre, hava kirliliği her yıl 7 milyon kişinin erken ölümüne sebep oluyor. Hava kirliliği, en geniş çevre kaynaklı sağlık riski olarak tanımlanıyor.

Şehirlerde ise hava kirliliği özellikle büyük bir sorun olarak karşımıza çalıyor. Dünya nüfusunun yüzde 80’i, yine WHO tarafından belirlenen kirlilik seviyesini aşan hava kirliliğinin olduğunu bölgelerde yaşıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin şehirli olacağı tahmin ediliyor; dolayısıyla şehirlerin havasını temizlemek her zamankinden daha acil bir meseleye dönüştü.

Hava kirliliğini azaltmanın en bilinen çözümlerinden biri ağaç dikmek, çünkü ağaç yaprakları, zararlı partikülleri yakalayıp absorbe edebiliyor. Ancak şehirler söz konusu olduğunda ağaç dikmek her zaman uygulanabilir bir çözüm değil.

Bu duruma karşı geliştirilen “CityTree” isimli yerleştirme, tüm dünyada pek çok şehir tarafından uygulanmaya başlandı. Mobil şehir ağaçları Oslo, Paris, Brüksel ve Hong Kong gibi şehirlerde görülebiliyor.

CityTree yaklaşık dört metre uzunluğunda, üç metre genişliğinde ve 2.19 metre derinliğinde yeri değiştirilebilen ağaçlar. Bazılarında insanların oturabileceği banklar da mevcut. Ayrıca reklam panosu olarak da kullanılabiliyor.

CityTree tasarımını geliştiren Berlinli kuruluş Green City Solutions (Yeşil Kent Çözümleri), icatlarının 275 gerçek ağaca eş bir çevresel fayda oluşturduğunu söylüyor.

Ancak CityTree esasında bir ağaç değil, bir yosun kültürü. GCS kurucularından Zhengliang Wu “Yosun kültürlerinin diğer bitkilere göre daha geniş bir yaprak yüzeyi var” dedi.

Geniş yosun yüzeyi, havayı tozdan, nitrojen dioksit ve ozon gazından temizlemek amacıyla tüm ağaçların içine yerleştirildi. Yerleştirmeler otonom olarak yapılıyor ve sürdürülebilir olması için çok az ihtiyaçları oluyor: güneş panelleri elektriği saklarken, yağmur suyu bir rezervuarda toplanarak toprağa pompalanıyor.

Yaratıcıların söylediğine göre her CityTree günde 250 gram partikül absorbe edebiliyor ve her yol 240 metrik ton karbonmonoksidi yok ederek sera gazını önlüyor.

CityTree’nin hikâyesi 11 yıl önceye dayanıyor. Dresden Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim gören Wu, makine mühendisi Victor Splittgerber ve mimar Dénes Honus ile tanıştı. Mezuniyetlerinin ardından şehirlerdeki çevresel sorunlarla mücadele edecek yeni sürdürülebilir şehir tasarımları üzerine bir atölye çalışması yürüttüler.

Dört yıl önce üçlü, bahçecilik üretim yönetimi mezunu Peter Sänger ile tanıştı ve CityTree projesi doğdu.

Öte yandan Londra’daki King’s College’da hava kirliliği uzmanlığı yapan Gary Fuller’a göre, şehir havası temizleme projesi fazla hırslı bir konsept.

Fuller “Mükemmel bir hava temizleyicimiz olsa bile, çevre havasıyla iletişime geçmek çok zordur” dedi. Örneğin bir arabanın egzoz gazının kirliliği, birkaç kilometrelik bir alana yayılır. Fuller’a göre şehirlerdeki hava kirliliğini azaltmak için kirliliği en başta önlemek gerekli.

CityTree yaratıcıları ise havanın dağılma sorununun farkında olduklarını ve tüm CityTree yerleştirmelerinin buna uygun yerlere dikkatle konulduğunu söyledi.

Wy “Havanın trafik sebebiyle kirli ve hava akışının sınırlı olduğu yerleri seçtik. Ayrıca kendi hava akışımızı yaratma amacıyla yarattığımız, kirliliği ağaca çeken havalandırma sistemini test ediyoruz” dedi ve CityTree’yi gelecekte binalara yerleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Şimdiye kadar dünya genelinde toplam 20 adet CityTree yerleştirildi. Her bir CityTree 25 bin dolar (yaklaşık 88 bin lira) bütçeye ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: CNN

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış