BP’nin kültür sponsorluklarına karşı: İklim değişikliği bir insan hakları meselesidir

BP’nin kültür sponsorluklarına karşı: İklim değişikliği bir insan hakları meselesidir

Fosil yakıtları kullanan şirketlerin kültür kurumlarına yaptığı sponsorluklara karşı başlatılan kampanyanın yürütüceleri, Londra’daki Ulusal Portre Galerisi’ne (National Portrait Gallery-NPG) resmi bir şikayette bulundu. Kampanyacılar, NPG’nin BP ile yaptığı sponsorluk anlaşmasının, kurumun kendi etik politikalarına uymadığını ifade etti.

Lekesiz Kültür (Culture Unstained) isimli araştırma grubu tarafından hazırlanan belge, müzenin BP ile kurduğu bağları kesmesi gerektiğini, petrol şirketinin insan haklarını ihlal eden pek çok yabancı ülke ile çoklu bağlantılarının olduğunu ve iklim değişikliğinin bir insan hakları meselesi olduğunu söylüyor. Petrol Değil Sanat (Art Not Oil) isimli birliğe bağlı olan grup, belgeyi internet ortamında da paylaştı ve BP’nin uluslararası ticari bağlantılarını detaylı bir biçimde raporladı.

Eylem, müzenin düzenlediği 38. BP Portre Ödülü’nün kazananın açıklandığı dönemde gerçekleşti. Ödülün jürilerinden biri BP sanat ve kültür direktörü Des Violaris ve Lekesiz Kültür’e göre, bu ilişki NPG’nin belirlediği etik standartları direk olarak ihlal ediyor. Grup 33 sayfalık “Kötü Şirket: BP, insan hakları ve şirket suçları” başlıklı raporda, müzenin politikasına göre şayet “destek kaynağının insan hakları ihlali yapan bir rejimle ilişkisi biliniyor ya da şüphe duyuluyorsa” ve “desteğin suçla elde edilen gelirden sağlandı biliniyor ya da şüphe duyuluyorsa” desteğin reddedilebileceğini belirtiyor.

BP’nin kültür kurumlarına verdiği maddi destek, bir süredir Britanyalı çevrecilerin gündeminde. Daha önce British Museum’da şirketin desteğiyle düzenlenen bir sergi, eylemciler tarafından protesto edilmiş, müze binası işgal edilmişti.

Kaynak: Hyperallergic

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış