Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için geri sayım

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için geri sayım

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bu yıl 4. kez 11-15 Ekim arasında düzenlenecek ve Çin, Kenya, Avusturya, Hırvatistan, Avusturya ve Şili’den filmlere ev sahipliği yapacak. Festival, İsveç/Almanya/Finlandiya ortak yapımı, yönetmenliğini Joakim Demmer’in yaptığı, yarışma kategorisinde olan, “Ölü Eşekler Sırtlanlardan Korkmaz” filmiyle başlayacak. Film, Etiyopya hükümetinin ülkenin tarıma elverişli milyonlarca hektar toprağını yabancı yatırımcılara kiralamasını anlatıyor. 

Bu yılki festivalin önemli yanlarından biri, kadın filmlerinin ağırlığı. Festival yönetiminden yapılan açıklamaya göre “Filmlerin yarısı üçüncü dünyadan ve yönetmenlerin yarısı kadın.” 

Bu yıl filmler “Büyük Tarımın Sonu”, “Deniz Bitti”, “Çöp Gezegen”, “Enerji Hırsı”, “Alternatif Bir Yaşam Arayışı” ana başlıkları altında gösterilecek. Yine festival yetkililerince yapılan açıklamaya göre:

“Genel olarak olan biten şu, insanoğlu ağlamayan, karşıdakini ısırmayan, kendini savunamayan her şeyi hızla yok ediyor. En başta deniz canlıları, vahşi doğa, ağaçlar, göller, nehirler… Ya içini boşaltıyoruz, ya öldürüyoruz ya da kirletiyoruz. Ama küçük bir ayrıntı var, görünen o ki insan olmakta direnen, umudu canlı tutan, mücadeleden vazgeçmeyen kahramanlar var. Yunanistan’ın küçük balıkçıları, Kenya ve Etyopya’daki küçük çiftçiler, ABD’deki atıkları tamir edenler, Paraguay’daki çöpten dünyanın en güzel müziğini üretenler, Hindistan’da çamurdan ev yapanlar. Evet, bu küçük bir ayrıntı ama ayrıntılar önemlidir, hele küçükse daha da önemlidir.”

Festivalde yarışacak/görülebilecek bazı filmler:

Binlerce Kesikle Ölüm” ABD/Dominik Cumhuriyet’i ortak yapımı. Yönetmenliğini Juan Mejia Botero & Jake Kheel üstlendikleri film festivalde “çocuklar için uygun değil” koduyla gösterilecek. Belgesel genellikle sınırı geçerek koruma altındaki Dominik ormanlarına gelen, Haitililer tarafından işletilen yasadışı kömür üretim alanını araştırmak için devriye görevinde olduğu düşünülen, Melaneo olarak tanınan Eligio Eloy Vargas’ın cinayetini konu ediyor. Söz konusu bu cinayet, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti arasındaki yasadışı kömür sömürüsü ve devasa ormansızlaştırmaya ilişkin gittikçe artan gerilime dair daha büyük hikâyenin metaforuna dönüşür: cinayeti işlemekte kullanıldığı ileri sürülen silahın kendisi de Dominik Cumhuriyeti’ndeki binlerce ağacı kesmekte kullanılan aynı araçtır.

İtalya’dan Rossella Anitori’nin yönetmenliğini yaptığı “Arıların Zamanı”. Kırsal bölgede birlikte sürdürülebilir bir toplulukta yaşayan iki adamın arıların dünyasını keşfetmeleri ve arıcılığı kimyasal kullanmadan yaptıkları farklı bir yaklaşımı konu ediyor.

Türkiye’den Mert Gökalp’in filmi “Lüfer”, avlanan balıkların sayısı gittikçe azalırken “Sıradaki lüfer mi?” diye soruyor. “Marmara’da bolca avlanan ıstakozları, Boğazın dalyanlarında avlanan kılıç balıklarını, Akdeniz foklarını kaybettik 1960’larda. Son olarak da Boğaz’ın uskumrusunu. Lüfer sıradaki mi?”

Yağmur İçin Teşekkürler”, yönetmeni Julia Dahr. Kenya’da küçük bir toprak sahibi olan Ksilu taşkınları, kuraklıkları ve fırtınaları filme almasının yanı sıra bu hava şartlarının daha insani etkilerini de kaydetmiştir. Hayatı gittikçe zorlaşan Ksilu’nun, BM İklim Konuşmaları’nda bulunan delegelere görüntülerini kanıt olarak sunmak amacıyla Paris’e seyahat etmesi sonucu, video günlükleri kayda değer yeni bir anlam kazanır.

Yüzleşme” filmiyle Nejla Demirci meme kanserinin neden olduğu zihinsel / bedensel algı ve yakın çevre iletişimine odaklanıyor. 

Görünmez Sınır” Nicolas Richat ve Nico Muzi’nin filmi. “Görünmez Sınır”, büyük mal sahiplerinin “yeşil” yakıt üretmek için palmiye yağına akın ettiği ve köylü çiftçilerle yerli halkları yerinden ettiği, dünyanın en uzun savaşının ortasında sıkışıp kalmış toplulukların gerçek hikâyesi.

Eduardo Quiroz yönetmenliğindeki “İlkel Kaplumbağa” adlı Meksika yapımı film, kaplumbağaların okyanus boyunca yaptıkları bir senelik yolculuğun ardından ulaştıkları Meksika kıyılarında karşılaştıkları durum ve balıkçıların yaşamalarını anlatıyor.

Festival programı şöyle:

Konaklama ve ulaşım bilgilerine festivalin web sayfasından ulaşılabilir.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış