Béla Tarr, İstanbul’a geliyor!

Béla Tarr, İstanbul’a geliyor!

“Sátántangó”nun yaratıcısı, Macar usta Béla Tarr, bu yıl 5. yaşını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin onur konuğu olarak İstanbul’a gelecek. Film festivali 17 Kasım’da başlayacak. Festivalde özel bir gösterim programıyla ağırlanacak Béla Tarr, bu kapsamda bir atölye çalışması da yapacak. 62 yaşındaki usta yönetmen ilk uzun metraj filmini 1977 yılında, 22 yaşında çekti, sonrasındaki yapımlarıyla “modern sinemanın kurucularından biri” sayıldı. “Kárhozat” (1988) ile ilk kez uluslararası arenada tanınan Béla Tarr, son filmi “A torinói ló” ile Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne değer görüldü.

Festival kapsamında bu yıl da Dünya Sineması Seçkisi, Kısa Film ve Animasyon Seçkileri, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve sergiler sinemaseverlerle buluşacak.

Saraybosnalı yönetmen Aida Begiç’in jüri başkanlığında gerçekleşecek Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Cannes’dan Locarno’ya, Berlin’den Venedik’e, pek çok festivalden ödüllerle dönmüş 8 film yarışacak.

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki tüm filmler Türkiye ilkgösterimlerini Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak. İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Parviz Shahbazi’nin dünya ilkgösterimini yaptığı Venedik Film Festivali’nin Ufuklar (Orizzonti) bölümünde yarışan ve iki genç sevgilinin birlikte olabilmek için ailelerinden kaçmalarını ve başlarına gelen çeşitli olayları incelikli bir kurguyla anlatan filmi “Malaria”, bol ödüllü ilk filmi “Apache” ile eleştirmenlerden övgüler toplayan Fransız yönetmen Thierry de Peretti’nin Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nda yarışan, ikinci filmi “A Violent Life” ve “Mısır Adası” (Corn Island) filmiyle tanınan Gürcü yönetmen George Ovashvili’nin dünya ilkgösterimini Karlovy Vary’de yapan ve devrik bir devlet başkanının siyasi mücadelesini anlatan son filmi “Khibula” yarışmada yer alan filmler arasında bulunuyor. 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış