Bin müzisyen, Mikis Theodorakis için düzenlenen tarihi konserde buluştu

Bin müzisyen, Mikis Theodorakis için düzenlenen tarihi konserde buluştu

19 Haziran’da gerçekleşen “Mikis için Tüm Yunanistan-1000 Ses” isimli konserde, Atina’daki Panathinaiko Stadyumu’nda 30 ayrı şehirden binlerce katılımcı, büyük besteci Mikis Theodorakis’e saygılarını göstermek için buluştu. 91 yaşındaki besteci, en ünlü iki şarkısını tekerlekli sandalyede yönetti.

Sanatçının son zamanlarda yaşadığı sağlık sorunları, konser esnasında iki kere sandalyesinden kalkarak seyircileri selamlamaktan alıkoymadı. Konserden iki gün önce bir röportaj veren Theodorakis, en büyük arzusunun tekerlekli sandalyesindne kalkarak “To Perigiali to Kryfo” (Gizli Kumsal) isimli meşhur şarkısını yönetmek olduğunu söylemişti.

50 bin kişilik seyirci kitlesinin yanında konsere Yunan Parlamento Başkanı Nikos Voutsis ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos da katıldı. Konser Cumhurbaşkanlığı ve Yunan Parlamentosu’nun sponsorloğunda düzenlendi.

Theodorakis, konserden önce verdiği röportajda bu konserin müzikal olarak da kendisini tatmin edeceğini söylemişti: “Bin ses tarafından söylenen tek bir şarkı, bu en büyük mutluluktur. Bu tarihi bir andır!”. Besteci, konserde “büyük isimlerin” olmamasını istediğini ve konserin Yunanistan’da özlenen birliğin mesajını vermesini istediğini belirtmişti.

Tehodorakis muazzam kariyeri boyunca binin üzerinde şarkı besteledi ve 2500 konsere katıldı. En bilinen eserlerinden biri “Zorba” filmi için yaptığı bestedir. Yunan solunu destekleyen besteci aynı zamanda Komünist Parti ile de bağları olduğunu söylemektedir ve 90’lı yıllarda Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. 70’lerdeki askeri cunta esnasında hapis yatan Theodorakis, o dönem Dmitri Şostakoviç, Leonard Bernstein, Arthur Miller ve Harry Belafonte gibi uluslararası sanatçıların desteğiyle ülkesini terk etmiştir. 1986 yılında besteci, Zülfü Livaneli ile birlikte Türk-Yunan Dostluk Derneği’ni kurmuştur.  

Kaynak: Keep Talking Greece


 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış