Bienal kapsamında çiçek desenli güvenlik kameraları İstanbul sokaklarında!

Bienal kapsamında çiçek desenli güvenlik kameraları İstanbul sokaklarında!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali "iyi bir komşu" temasıyla 16 Eylül’de başlayacak. Bienalin açılmasına bir ay kala, sanatçı Burçak Bingöl’ün seramikten ürettiği, Beyoğlu’nda yetişen çiçeklerle bezenmiş güvenlik kameraları şehrin çeşitli noktalarına yerleştiriliyor.

Eserlerinde dekoratif motifleri sıkça kullanan sanatçı, Günebakan adlı serisinde güvenlik kameralarını Beyoğlu bölgesinden topladığı bitki desenleriyle süsledi. Böylece günümüzde giderek normalleşen gözetleme sistemine eleştirel bir yorum getirdiği ve kameraları bizi gözetleyen aygıtlar olmaktan çıkarıp onları birer sanat eseri haline getirerek izleyen-izlenen ilişkisini de tersine çevirmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Bingöl’ün kameraları, bienal boyunca aralarında Kumbaracı 50, Pera Müzesi, Şimdi Cafe, LeBon Pastanesi gibi mekânların olduğu 20’yi aşkın noktada görülebilecek.

Bienalin küratörlüğünü bu yıl sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset üstleniyor.

Burçak Bingöl kimdir?

Burçak Bingöl (d. 1976, Giresun, Türkiye) İstanbul, Türkiye’de yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’da büyüyen Bingöl, Hacettepe Üniversitesi’ndeki sanat eğitimini doktora derecesiyle tamamladı. Ayrıca Ankara Devlet Konservatuarı’nda müzik, New York’taki New School’da fotoğrafçılık eğitimi aldı. Bingöl, New York, Ankara ve İstanbul’da altı kişisel sergi açtı. Ayrıca küratör olarak sergiler düzenledi. Sanat pratiğiyle ilgili çok sayıda konuşma yaptığı ve atölye düzenlediği gibi birçok uluslararası sergiye katıldı. Çalışmaları ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da Metropolitan Art Museum, New York; 21C Museum, Kentucky; SPM, Dubai ve Baksı Müzesi, Bayburt gibi çeşitli halka açık ve özel koleksiyonlarda yer alıyor.

 

 

 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış