Bakanlıktan özel tiyatrolara 5 milyon lirayı aşan ödenek

Bakanlıktan özel tiyatrolara 5 milyon lirayı aşan ödenek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca özel tiyatroları desteklemek amacıyla dağıtılan yardımların bu yıl kimlere verileceği açıkladı. Yapılan açıklamada bu yıl 438 özel tiyatro topluluğunun destek için başvuruda bulunduğu, bunun şimdiye kadarki en yüksel rakam olduğu belirtildi. Açıklama, bugüne kadarki en yüksek meblağ olan toplamda 5 milyon 234 bin lira ödeneğin, 109 profesyonel, 39 çocuk oyunu, 41 amatör ve 40 geleneksel olmak üzere toplam 229 özel tiyatronun projesine dağıtılmasına karar verildiği duyuruldu. 

Değerlendirme kurulu Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısay, Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç.Dr. Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü A. Nejat Birecik, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Dekanvekili Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, yönetmen M. Nurullah Tuncer ve dramaturg S. Sümeyye Karaaslan’dan oluşuyor.

Tiyatrolara devlet desteği, yönetmeliğe “genel ahlâk” ilkesi getirilmesi, devletin oyun metinleri üzerinde söz sahibi olmayı dayatması ve Gezi Direnişi döneminde direnişe destek veren tiyatro topluluklarının destekten yararlanamaması gibi konularda eleştirmişti.

Yardım almaya hak kazanan tiyatro ekiplerinin listesi:

Profesyonel tiyatrolar: http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194479/profesyonel-tiyatrolar.html

Geleneksel tiyatrolar: http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194480/geleneksel-tiyatrolar.html

Çocuk oyunu tiyatroları: http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194481/cocuk-oyunu-tiyatrolari.html

Amatör tiyatrolar: http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194482/amator-tiyatrolar.html

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış