Auschwitz’ten geriye kalan objeler Avrupa ve ABD’de sergilenecek

Auschwitz’ten geriye kalan objeler Avrupa ve ABD’de sergilenecek

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin 1 milyondan fazla Yahudiyi öldürdükleri Auschwitz toplama kampından kalan objelerden oluşan ilk gezici sergi gelecek kuşaklar için “bir uyarı çığlığı” olacak.

Sergi ABD ve Avrupa’da 14 kenti dolaşacak ve Polonya’daki toplama kampından 600’den fazla objenin yanı sıra tutuklanan insanları kampa taşıyan yük vagonlarından birine de yer verecek.

Kamptaki mahkûmlardan Bronislaw Czech’in Auschwitz’te yaptığı bir kutu.

Sergide yalnızca aralarında Polonyalıların ve Sovyet savaş tutsaklarının da bulunduğu kurbanların eşyaları değil, kampı yöneten Alman SS’lerinin eşyaları da yer alacak.

“Yakın Zaman Önce, Uzak Değil” adını taşıyan serginin ilk durağı bu yılın sonlarında İspanya’nın başkenti Madrid olacak.

Serginin amacının, Auschwitz-Birkenau Müzesi’ne gidememiş olanlara ulaşmak ve Soykırım sırasında yaşananları hatırlatmak olduğu belirtildi. 

Auschwitz toplama kampından bir baraka.

Auschwitz-Birkenau Müzesi Müdürü Dr. Piotr Cywiński, “Bugün dünya belirsiz yönlere gidiyor” dedi. “O yüzden, bugün belleğimizin sağlam temellerine daha da fazla dayanmamız gerekiyor. Auschwitz ve İbranilerin yaşadığı facia bu temellerin bir parçasıdır ve dünyaya yeni bir çehre vermekle geçiştirilemez. Yirminci yüzyılın en büyük suçunun işlenmiş olduğu asıl yeri ziyaret etmenin yerini hiçbir şey tutamaz, ama birçok ülkeden insanların görme fırsatı bulacağı bu sergi nefrete, ırkçılığa, Yahudi düşmanlığına ve başkalarını aşağılamaya karşı hepimiz için büyük bir uyarı çığlığı olabilir.”

Sergide kampta görevli Nazilerden bazılarının eşyaları da yer alacak.

Kaynak: BBC

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış