Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için ağırlaştırılmış müebbet istendi

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için ağırlaştırılmış müebbet istendi

OHAL kapsamında kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma tamamlandı.

Aralarında gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Zana (Bilir) Kaya ve İnan Kızılkaya’nın da bulunduğu 4’ü tutuklu 9 kişi hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6.5 yıldan 17.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “örgüt propagandası” iddiasıyla 16 Ağustos’ta kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 9 yöneticisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından iddianame hazırlandı. İddianame yeni kurulan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

T24’te yer alan habere göre, iddianamede aralarında soruşturma kapsamında tutuklu bulunan gazetenin yayın yönetmeni olan Bilir Kaya ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnal Kızılkaya ile Yayın Danışma Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın da bulunduğu 9 gazeteci “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla suçlanıyor. İddianamede Özgür Gündem gazetesi ise “örgüt yayını” olarak nitelendirildi.

Avukat Kılıç: Siyasi kumpas

Gazetenin avukatı Özcan Kılıç, iddianamenin mahkeme tarafından incelenip kabul kararı verilmeden hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi’nde yayınlanmasına dikkat çekti.

Kılıç, bu durumun davanın başından bu yana “siyasi bir kumpas” olarak kurgulandığının göstergesi olduğunu söyledi.

“Bu şekilde kamuoyuna duyurulması bir algı operasyonudur. Yasal olarak yayımlanan bir gazetenin künyesinde hukuki olarak isimleri bulunan gazetecilerin ‘yasadışı örgüt üyesi’ olarak kabul edilmesi kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Suçlamalara da değinen Kılıç, “Bunun hiç hukuki ve maddi temeli yok” diye konuştu.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış