‘ARTİST’e polis baskını’ haberleriyle ilgili fuarın koordinatöründen açıklama

‘ARTİST’e polis baskını’ haberleriyle ilgili fuarın koordinatöründen açıklama

TÜYAP’ta, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’yla eşzamanlı düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı “ARTİST 2016”nın koordinatörü Ezgi Bakçay, bugün birçok haber sitesinden yer alan “fuara polis baskını” haberleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Kültür Servisi’ne konuşan Ezgi Bakçay, haberlerde aktarıldığı gibi bir “polis baskını”nın yaşanmadığını, eserlerin polisler tarafından kaldırılmadığını ancak “polisler tarafından sansürlendiklerini” ifade etti. 

Bakçay, sergiyi ziyaret eden emniyet görevlilerinin, “Özgür Korkmazgil ile V. Aria - A. Kollwitz’in ortak işleri hakkında çok fazla şikâyet aldıklarını, işlerin çocuklar tarafından görülmesinin sakıncalı görüldüğünü ve işlerin yanına ‘+18’ ibaresi konulmasını istediklerini” kendisine aktardığını söyledi.

Bu durum üzerine Özgür Korkmazgil, işlerinin bu ibareyle sergilenmesini istemediğini belirterek sergideki tüm çalışmalarını geri çekti. 

V. Aria ve A. Kollwitz’in işi ise (bir yılan tarafından sokulan eşek heykeli), “+18” ibare konmuş bir biçimde sergilenmeye devam ediyor.

 

Öte yandan, elbette Emniyet görevlililerinin herhangi bir sanat eserini değerlendirme, “+18” ibaresi koyulmasını talep etme hakkı bulunmuyor!

“Umulmadık Topraklar” temalı Artist 2016, yarın akşam saat 20.00’a kadar görülebilir. 

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış