Antoni Gaudí tarafından tasarlanan ilk ev müzeye dönüştürüldü

Antoni Gaudí tarafından tasarlanan ilk ev müzeye dönüştürüldü

Antoni Gaudí tarafından tasarlanan ilk ev, yapımından 130 yıl sonra müzeye dönüştürülerek ziyarete açılıyor.

1883-85 yılları arasında Bercelona’daki Gràcia mahallesine yapılan Casa Vicens isimli bina, İspanyol bir mimar grubunun iki yıllık restorasyon çalışması sonucu müze olarak açılacak. İç tasarımı da en az dış cephesi kadar baş döndürücü olan yapı, Katalan mimarisinin en önemli örneklerinden biri kabul ediliyor.

Manuel Vicens i Montaner isimli bir imalatçının yazlık olarak yaptırdığı Casa Vicens, 2014 yılında kadar özel mülk olarak kullanılıyordu ve tarihi boyunca iki kez sahip değiştirdi. 1899 yılında binayı satın alan Jover ailesi, 2007 yılında satmaya karar verdi ve ailenin sahibi olduğu MoraBanc binayı kamuya açma niyetiyle satın aldı. Binanın restorasyon çalışması 2015 yılında José Antonio Martínez Lapeña, Elías Torres ve David Garcí isimli mimarlar tarafından başlatıldı. Dört katlı bina, Gaudí’nin tasarımlarıyla birlikte, kalıcı ve dönemsel sergilere de ev sahipliği yapacak.

Gaudí’nin henüz 31 yaşındayken tasarladığı bina mimarın oryantal sanatlara merak saldığı erken dönem işlerini temsil ediyor. Art Nouveau akımına ait bir başyapıt olarak tanımlanan bina, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor.  Restorasyonu esnasında Gaudí tarafından tasarlanan kısımların orijinal görüntüsü değiştirilmedi. Bina sergi alanları, bir kitapçı, hediyelik eşya dükkanı ve bahçede bir açık hava kahvesi olacak şekilde yenilendi.

Casa Vicens Ekim ayında turistlerin ziyaretine açılacak.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış